سه شنبه 1 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

برپایی کارگروه تخصصی آب در بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری

جلسه کارگروه تخصصصی آب بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری با حضور جمعی از محققان، کارشناسان و صاحب‌نظران برگزار شد.

به گزارش اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای زمینه‌سازی برای اثرگذاری بیشتر اجتماع نخبگانی در بوم‌محل از طریق روند نظام‌مند و اقدامات مأموریت‌گرا، کارگروه تخصصی آب بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری مبني بر نظرخواهي و تجميع ديدگاه‌ها و تجارب صاحب‌نظران در حوزۀ آب و فناوری‌های مرتبط با آن و همچنین وقايع تلخ منبعث از بارش‌هاي سيل‌آساي فروردين‌ماه، تشكيل و پس از بحث و بررسي علل، عواقب، تهديدات و راه‌كارهای لازم در خصوص وقايع غيرمترقبه سيلابي ارائه شد.

در این نشست، روح‌الله فتاحي؛ عضو هيئت‌علمي و مدير گروه مهندسي آب دانشگاه شهركرد با اشاره به نقش مهم آب‌ در توسعه‌یافتگی و پیشرفت همه‌جانبه جوامع، گفت: در ادبیات حوزۀ منابع آب، سيلاب و خشكسالي بايد استفاده كلمه «بحران» را حذف و بجاي آن از كلمه «مشكل» استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه فعل و انفعالات آب‌و‌هوا و زمین، عکس‌العمل طبیعی رفتار انسان و واقعیات سرزمینی است، افزود: خشكسالي‌هاي اخير در كشور بحران نبوده بلكه انعكاس واقعيات اين سرزمين است که می‌تواند پیش‌بینی و ابزار مناسب برای مقابله با آن نیز فراهم شود.

فتاحی با اشاره به کم‌بودن منابع آبی کشور، اظهار داشت: مشکلات و مسائل حوزۀ آب در کشور، با یک سیاست‌گذاری و یا پشت سر گذاشتن یک ترسالی رفع نمی‌شود بلکه تنها با مدیریت و عزم همه‌جانبه و کارشناسی‌شده می‌توان با این شرایط سازگار شد.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه شهركرد با بیان اینکه اصلاحات آبی در غالب موارد به اصلاحات اراضی وابسته است، خاطرنشان کرد: چنانچه كم‌آبي و نياز به مديريت بهم پيوسته منابع آب، به عنوان يك واقعيت و نياز مسلم شناخته مي‌شد بايد اين هر دو اصلاحات آبی و ارضی، همزمان صورت مي‌گرفت؛ اما امروز با ملموس‌تر شدن محدوديت شديد آب در بخش‌هاي مختلف كشور، نیاز به اصلاحات آبی بیش از گذشته احساس می‌شود.

مدير گروه مهندسي آب دانشگاه شهركرد یادآور شد: انتخاب یک الگوی مناسب و بررسی اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده و همچنین برنامه‌های تعیین‌شده، می‌تواند نتیجۀ خوبی برای تعمیم آن به دیگر آبخیزها داشته باشد.

فتاحی در پایان تأکید کرد: هر چند در هنگام وقوع مشکلات و چالش‌های حوزۀ آب، بايد اقدام ملي در شناخت عوارض و برطرف کردن آنها در دستوركار مسئولان و دستگاه‌ها قرار بگیرد اما برنامه‌ريزي توسعه جامع با نگاه پايداري اكولوژيكي نواحي مختلف براي مديريت همه عرصه‌هاي مرتبط با منابع آب، سيلاب و خشكسالي است كه مي‌تواند باعث كاهش تكرار و شدت عوارض رخدادهاي آتي باشد.

لازم به ذکر است، جلسه کارگروه تخصصصی آب بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری با حضور عطاالله ابراهيمي؛ رئيس دانشكده منابع‌طبيعي و علوم‌زمين دانشگاه شهركرد، خدايار عبدالهي؛ مدير گروه آبخيزداري دانشگاه شهرکرد و جمعی از محققان، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌های مرتبط برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1398/04/04
کد : 88229
تعداد بازدید: 174

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601