سه شنبه 1 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
اقتصاد سالم و پویا، زیرساخت توسعۀ فرهنگ علم و فناوری است

واشقانی با اشاره به ضرورت برقراری ارتباط نظام‌مند صنعت و دانشگاه، گفت: تسلط به مفاهیم حقوق تجارت و قدرت تبدیل ادبیات علمی به ادبیات تجاری، توانمندی‌ است که دانشگاه برای حضور در صنعت به آن نیاز دارد.

ابراهیم واشقانی؛ رئیس بخش مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به فقدان‌وجود ‌ارتباط نظام‌مند میان دانشگاه و صنعت، عدم‌آگاهی از اهمیت و نقش تحقیق و پژوهش در پیشرفت صنعت را یکی از دلایل مهم این موضوع دانست و گفت: صنایع مادر و بزرگ کشور عمدتاً ریشه در دانشگاه ندارند و به همین دلیل صاحبان و مدیران آنها نه آگاهی لازم را از میزان اثرگذاری علم و تحقیق در دانشگاه دارند و نه احساس نیازی به حضور محققان و پژوهشگران می‌کنند.

وی افزود: صنعت کشور همچنان در غالب موارد و  چالش‌های موجود، دانشگاه را مرجع پاسخگویی به نیازهایش نمی‌داند.

واشقانی با اشاره به لزوم توانمندی و مهارت‌افزایی جامعۀ علمی و صنعتی کشور در برقراری ارتباط کاری، ادامه داد: یکی دیگر از مسائل موجود که موجب فقدان‌ارتباط منطقی بین صنعت و دانشگاه می‌شود، عدم‌مهارت دو طرف در برقراری ارتباط کاری است. در واقع یکی از ضعف‌ها اصلی امروز جامعۀ علمی و صنعتی، نداشتن مهارت و توانایی کافی در برقراری ارتباط کاری با یکدیگر است که البته این مهم تا حدی از عدم‌وجود ادبیات مشترک نشأت می‌گیرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: برای رسیدن به نقطۀ مطلوب، مقررات و قوانین محکم و شفاف پیش‌نیاز اصلی است. اگر مقررات به خوبی و شفافیت وظیفه، رسالت، سهم و تقاضای هر یک از طرفین را مشخص کند، بسیاری از چالش‌ها و مشکلات به وجود نخواهند آمد و درنتیجه هر یک از طرفین می‌داند در قابل انجام چه اقداماتی و با چه کیفیتی، می‌تواند چه تقاضا و یا دریافتی‌ای داشته باشد.

وی اضافه کرد: کشور در حوزۀ علم و فناوری و تجاری‌کردن آن و در نهایت رسیدن به ثروت، هنوز در حالت گذار قرار دارد و طبیعی است که سیاست‌ها و رویکردها نیز عاری از خطا نباشد اما باید سرعت طی کردن این و مسیر و در نهایت رسیدن به حالت پایا، با ایجاد زیرساخت‌های مناسب تسریع شود.

واشقانی اقتصاد پویا و سالم را یکی از زیرساخت‌های توسعۀ علمی و استمرار موفقیت در حوزۀ تجاری‌سازی دانست و تصریح کرد: پیاده شدن ایده‌های علمی و دانش‌بنیان، نیازمند بستر اقتصادی و فرهنگی است. تبعاً در اقتصاد ناسالم که به بیماری‌هایی همچون دلالی دچار است، سرمایه‌گذاری و حمایت از ایده‌های علمی و خطرپذیری، کاهش می‌یابد در نتیجه موفقیت‌ها نیز پایدار نخواهد بود.

وی اضافه کرد: اقتصادی می‌تواند بستر لازم برای تجاری‌سازی ایده و طرح دانش‌بنیان را فراهم کند که الگوی توسعه‌ای مشخصی داشته باشد؛ به عنوان نمونه یکی از دلایلی که در برخی موارد چرخۀ تبدیل علم به ثروت روند طبیعی خود را طی نمی‌کند، بنگاه‌داری بانک‌ها است.

محقق برجستۀ مهندسی شیمی تأکید کرد: اصولاً بانک‌ها باید به عنوان رابط بین بخش‌های علمی و ایده‌پرداز و بخش‌های تولید و صنعتی عمل کنند؛ اما امروزه بانک‌های کشور خود به عنوان یک بنگاه اقتصادی عمل می‌کنند، رشد قارچ‌گونه بانک‌ها و ساختمان‌ها و سازمان‌های عریض و طویل آنها در کشور، نشان می‌دهد اقتصاد کشور بیمار است و یکی از بیماری‌های آن بنگاه‌داری بانک‌ها است.  

رئیس بخش مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس ایجاد سازوکار پویا و عملیاتی در دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها را یکی دیگر از راه‌های تسهیل و تسریع روند تجاری‌سازی ایده‌‎ها و اثرگذاری دانش‌بنیان در صنعت دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه این دفاتر کارآیی لازم را ندارند چون به مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط با صنعت تسلط ندارند. شاکلۀ این دفاتر چه به لحاظ نیروی‌انسانی کارآمد و چه مقررات نمی‌تواند اثرگذاری بالایی در جذب مدیران و صاحبان صنایع به دانشگاه داشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: مهارت بازاریابی، تسلط به مفاهیم حقوق تجارت، مهارت مذاکره و فروش ایده، قدرت تبدیل ادبیات علمی به ادبیات بازار و تجاری، همگی از توانمندی‌هایی هستند که دانشگاه خاصه دفاتر ارتباط با صنعت، برای حضور موفق در صنعت به آنها نیاز دارد. در همۀ کشورهای توسعه‌یافته استاد و محقق دانش حاصل از پژوهش را بیان می‌کند و این دفاتر این دانش را برای حضوری مستمر و موفق در بازار و صنعت توانمند می‌کنند.

تاریخ انتشار : 1398/04/03
کد : 88220
تعداد بازدید: 174

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601