پنج شنبه 21 آذر 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در سومین روز نشست طرح شهید احمدی‌روشن چه گذشت؟

سومین روز ارائه طرح‌های دورۀ سوم طرح شهید احمدی‌روشن با حضور معاون آینده‎سازان بنیاد ملی نخبگان و دبیر کمیسیون اقتصاد دولت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سومین روز ارائه طرح‌های دورۀ سوم طرح شهید احمدی‌روشن با حضور حسن سالاریه؛ معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، علی نصیری‌اقدم؛ دبیر کمیسیون اقتصاد دولت و جمعی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان تهران و همکاران حاضر در این طرح، در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

اخلاق‌مداری در زمینۀ هوش مصنوعی و توجه به ارزش‌های اجتماعی در استفاده از این فناوری با استفاده از نظارت دقیق، جایگاه و اهمیت ایجاد شهر هوشمند و نقش آن در آیندۀ کشور، ترسیم دقیق سیاست‌ها و چشم‌اندازهای کشور در حوزۀ هوش مصنوعی، توجه به سه رکن صنعت، پژوهش و اخلاق در این فناوری، استانداردها و قوانین بین‌المللی و لزوم توجه اسناد بالادستی کشور به موضوع هوش مصنوعی و اتخاذ تدابیر لازم متناسب با فضا و اقتضائات فرهنگی جامعۀ ایرانی، از مهمترین نکاتی بود که در این نشست به آنها اشاره شد.

همچنین حمایت از سالمندان با پوشش‌های خاص بیمه‌ای در حوزه‌های بهداشت و درمان، افزایش نشاط اجتماعی این افراد و نقش این مهم در توسعۀ کشور، ضرورت حضور همزمان متخصصان علوم‌پزشکی و علوم‌انسانی در تعریف و اجرای پروژه‌های مرتبط با بهداشت، درمان و سلامت اجتماعی، تشریح امید به زندگی در بدو تولد و امید به زندگی در 60 سالگی، بررسی تجارب کشورهای توسعه‌یافته در موضوع نشاط اجتماعی و سلامت سالمندان، اهمیت موضوع سالمندان فعال و با نشاط و برنامه‌ریزی برای کارآیی اجتماعی این افراد به صورت بهینه و در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه، موضوعات دیگری بود که مورد ارائه، نقد و بررسی همکاران طرح شهید احمدی‌روشن قرار گرفت.

مسائلی پیرامون سرمایه‌های خرد و لزوم سمت‌دهی آنها به سمت کلان‌پروژه‌ها نیز در این نشست مطرح شد که از جمله آنها می توان به موضوعاتی مانند هدایت سرمایه‌های خرد به سمت کلان‌پروژه‌ها با هدف رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی، دسته‌بندی و اولویت‌بندی پروژه‌های کلان، نقش مسکن در رونق اقتصادی و توجه به گسترگی این حوزه در اشتغال‌زایی با ضرورت پرهیز از دلالی، ایجاد کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها و بیان اهمیت این مشاغل در اصلاح سیستم اقتصادی کشور و جمع‌آوری و سمت‌دهی به سرمایه‌های خرد جامعه، اشاره کرد.

در بخش دیگری از این نشست، «Self» یا «خود» و ارتباط آن با نورو پلاستیسیته به عنوان موضوع یکی از هسته‌های پژوهشی مورد ارائه و نقد قرار گرفت و عدم‌یکپارچکی ابعاد خود و اثر آن بر طیف اختلالات با محوریت روابط زناشویی، انعطاف‌پذیری عصبی، تعارضات زناشویی و تأثیر آن در ساختار مغز، از دیگر موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد.

شناخت پدیده مصرف دخانیات به عنوان یکی دیگر از موضوعات این نشست توسط هستۀ پژوهشی مربوطه ارائه شد. فقدان‌شناخت دقیق این پدیده، خلاء‌های روانی، مشکلات در حوزۀ خودشناسی، عدم‌توانمندی لازم افراد برای زندگی شاد و همچنین هیجان‌طلبی بالا خاصه در سنین 18 تا 21 سالگی، از مهمترین علل مصرف سیگار بیان شد.

کاربردی علوم بین‌رشته‌ای در زمینۀ قرآن، ضرورت تفسیر قرآن به قرآن، انجام مطالعه بین‌رشته‌ای دربارۀ حیات از منظر قرآن و علوم‌طبیعی، تأکید بر هدفمندی حیات و بررسی نظریه‌های موجود در طبیعی یا تصادفی بودن حیات، روند پیدایش حیات در کرۀ زمین و بررسی پدیده مهبانگ، مواردی بود که در یکی دیگر از ارائه‌های هسته‌های پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است، در این نشست‌ها، هسته‌های پژوهشی حاضر در طرح شهید‌احمدی‌روشن با رویکرد آگاهی‌بخشی به جامعه درباره توان و قابلیت‌های فنی و علمی نخبگان و مستعدان‌برتر در رفع محدودیت‌ها، مشکلات و مسائل و موجود و همچنین نیل دادن کشور به سمت توسعه‌یافتگی پایدار، به ارائه تحقیقات، نتایج و مستندات خود پیرامون نیازها و چالش‌های واقعی کشور می‌پردازند.

نشست‌های همکاران حاضر در طرح شهید احمدی‌روشن تا عصر شنبه؛ نهم شهریورماه با حضور مسئولان، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف در محل بنیاد ملی نخبگان ادامه خواهد داشت.

تاریخ انتشار : 1398/06/09
کد : 88219
تعداد بازدید: 408

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601