سه شنبه 1 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در اردبیل صورت گرفت/
بازدید از مزرعه تحقیقاتی کلکسیون گیاهان‌دارویی کشور

مستعدان‌برتر استان اردبیل از مزرعه تحقیقاتی کلکسیون گیاهان‌دارویی منطقه شمال­غرب کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ ایران با دارا بودن 8000 گونه گیاهی، یکی از مناطق غنی زیستی گیاهان‌دارویی در جهان است و این موضوع می‌تواند مزیت خوبی برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در حوزۀ گیاهان‌دارویی و داروهای گیاهی باشد.

گردش مالی این حوزه به سرعت در حال گسترش است و طبق پیش‌بینی تا حدود 1000 میلیارد دلار تا سال 2050 خواهد رسید. گردش مالی بالا و از سوی دیگر عوارض استفاده از داروهایی شیمیایی عوامل اثرگذار در توسعه این صنعت است.

بنیاد نخبگان استان اردبیل با توجه به پتانسیل‌های بومی استان در حوزه گیاهان‌دارویی و همچنین نیروی‌انسانی مستعد و تحصیلکرده به منظور آشنایی استعدادهای برتر این استان، بازدیدی را از مزرعه کلکسیون گیاهان‌دارویی ایستگاه تحقیقاتی سامیان مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی برگزار کرد.

در این بازدید مسئول این ایستگاه تحقیقاتی، ابتدا به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این مرکز پرداخت و سپس توضیحات لازم در خصوص گونه‌های گیاهان و خواص دارویی و غیردارویی آنها ارائه کرد.

در ادامه با حضور در مزرعه، بازدید از تمامی گونه‌های گیاهان‌دارویی کشت‌شده در مرکز تحقیقاتی سامیان انجام شد و مستعدان‌برتر با  شکل، بو و طعم و خواص دارویی این گیاهان آشنا شدند.

ایستگاه تحقیقاتی گیاهان‌دارویی سامیان بزرگترین کلکسیون گیاهان‌دارویی شمال‌غرب کشور است که با همکاری معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری راه‌اندازی شده و در حال حاضر 170 گونه گیاهان‌دارویی یک‌ساله، دو ساله و چند ساله بومی و غیربومی را در خود جای داده است.

 

تاریخ انتشار : 1398/04/03
کد : 88216
تعداد بازدید: 132

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601