دوشنبه 16 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

با هدف تأکید بر رفتار سیستمی/
کارگاه آموزشی «تفکر سیستمی» در مشهد برگزار شد

کارگاه آموزشی «تفکر سیستمی» با حضور جمعی از مستعدان همکار در طرح شهید احمدی‌روشن در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ تفکر سیستمی نوعی نگاه به جهان هستی و پدیده‌های آن است. این شیوه تفکر، روش‌شناسی مؤثری را برای سیستم‌های اجتماعی فرهنگی در محیط آکنده از آشفتگی و پیچیدگی ارائه می‌دهد. در تفکر سیستمی، صرفاٌ به اجزاء و جزئیات یک سیستم نگاه نمی‌شود بلکه چگونگی تعامل بین اجزاء و نیز برهم‌کنش اجزاء و محیط بررسی می‌شود. موانع و عواملی سبب می‌شود انسان‌ها از تفکر سیستمی دور شوند.

در همین رابطه و در راستای اجرای برنامه‌های توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان‌برتر، کارگاه آموزشی «تفکر سیستمی» با هدف آشنایی با مبانی و مفاهیم سیستم‌ها، تفکر و دیدگاه سیستمی و کاربردهای آن با حضور جمعی از استعدادهای برتر و مستعدان همکار در طرح شهید احمدی‌روشن در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه؛ وطن‌خواه؛ مدرس کارگاه به تشریح ویژگی‌های سیستم پرداخت و گفت: وقتی دو یا چند المان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و مجموعۀ آنها هویت پیدا می‌کند، می‌توان گفت یک سیستم به وجود آمده است.

وی افزود: اگر مرزهای سیستم بسیار محدود تعریف شوند، بسیاری از راه‌حل‌های غیرسیستمی ایجاد می‌شوند.

وطن خواه تصریح کرد: هدف یک سیستم، آن چیزی است که سیستم واقعاً تعقیب می‌کند و با مشاهدۀ رفتار سیستم مشخص می‌شود و نه ادعاهای آن.

وی ضمن تعریف نقاط اهرمی، نقاط کلیدی و نقاط مرزی در سیستم‌ها، ادامه داد: «بخش‌های کلیدی» در زندگی، در سازمان، در کشور، در محصولات و در هر سیستمی، بخش‌هایی هستند که سیستم حول آنها شکل گرفته و به وجود آمده است.

وطن خواه تکرار دائمی یک مشکل (حتی با رفع علت‌های ظاهری آن)، جابجایی دائمی مشکل از جایی به جای دیگر یا از زمانی به زمان دیگر و بروز مشکل در کل سیستم بدون مشاهدۀ مشکل در تک‌تک اجزاء را به عنوان مشکلات سیستمی نام برد.

وی در پایان تصریح کرد: فراموش کردن روندها در تحلیل سیستم‌ها دو نتیجه‌ی تلخ دارد؛ اول اینکه سهم افراد در تولید و هدایت روند فراموش می‌شود و سهم رویدادهای تصادفی افزایش می‌یابد و دوم اینکه نقش انسان بیشتر از سیستم دیده می‌شود.

تاریخ انتشار : 1398/06/05
کد : 88199
تعداد بازدید: 426

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601