سه شنبه 1 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس مطرح کرد:
شاکله اصلی هر ساختار، نیروی انسانی توانمند است

مراسم اهدای اولین جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در زمینه فرش و صنایع‌دستی به همت بنیاد نخبگان فارس برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای تکریم و الگوسازی از مفاخر بومی و با هدف پاسداشت خدمات نخبگی، اولین جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در زمینه فرش و صنایع‌دستی، به همت بنیاد نخبگان فارس، مجمع خیّران فارس و با همکاری شرکت فرش ذوالانواری، به غلامعلی اطمینانی قصرالدشتی؛ استاد برجسته خاتم شیراز، اهدا شد.

در این مراسم، حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با بیان اینکه شاکله اصلی هر ساختار، نیروی انسانی توانمند است، گفت: این نیروها مستعدان‌برتر و افراد با استعداد، خلاق، ایده‌پرداز و کارآفرین هستند.

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته علاوه بر حمایت‌های دولت از فعالیت‌های توسعه‌ای، سازمان‌های مردم‌نهاد نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

شریف ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ میلادی از طرف افراد نیک‌اندیش و خیران یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار به دانشگاه هاروارد اهدا شد؛ همچنین ده دانشگاه برتر آمریکا، با  هشت میلیارد و پانصد میلیون دلار توسط خیّران حمایت شدند اما متأسفانه فرهنگ وقف در حوزه‌های علم و تحقیقات هنوز در بین واقفان و خیران کشور رسوخ پیدا نکرده است.

رئیس بنیاد نخبگان فارس ادامه داد: با توجه به محدود بودن بودجه‌های دولتی، به همت جمعی از نیک‌اندیشان و خیّران استان فارس، مجمع خیّران فارس شکل گرفت و توانست فعالیت‌های مفیدی را نیز انجام دهد که نامگذاری و اعطای جایزه‌های علمی و فرهنگی و کارآفرینی به نام بزرگان و مفاخر بومی، یکی از این اقدامات است.

شریف ضمن تشکر از استاد ذوالانواری بدلیل نقش مؤثر در جهت اعتلای فرش ایران، در ارتباط با فرآیند اهدای این جایزه گفت: بر اساس مقررات مجمع خیّران نخبه  فارس، ابتدا در جهت اجرایی‌کردن اهدای این جایزه، یک کارگروه تخصصی از صاحب‌نظران این حوزه تشکیل و پس از  اعلام فراخوان در سطح کشور، پرونده‌های دریافتی طبق استانداردهای کارگروه، رسیدگی و امتیازبندی شد که در این بین از بین افراد متقاضی، در حوزه صنایع‌دستی یکی از افتخارآفرینان استان فارس در حوزۀ خاتم، انتخاب شد.

در ادامه، امیری؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: شیراز از نظر صنایع‌دستی پتانسیل فوق العاده‌ای دارد تا جاییکه پیشنهاد معرفی این کلانشهر به عنوان دومین شهر صنایع‌دستی کشور ارائه شده است.

وی با اشاره به جایگاه فرهنگی و خدمات ارزندۀ استاد ذوالانواری، افزود: وی ضمن اینکه نقش مؤثری در زمینه فرش ایران داشت، در زمینه صنایع‌دستی نیز با راه‌اندازی و افتتاح دهکده صنایع‌دستی در آینده نزدیک در تولید، آموزش و عرضه صنایع‌دستی، نقش ممتازی ایفا خواهد کرد.

حمیدرضا ذوالانواری فرزند استاد غلامرضا ذوالانواری؛ پدر گبه جهان نیز گفت: هدف از اعطای این جایزه در وهله اول، تاکید بر اهمیت هنرمندان خلاق، مبتکر، کارآفرین و محقق در زمینه فرش و صنایع‌دستی کشور است.

وی افزود: ایجاد فضای مناسب‌تر جهت بالندگی و ارتقای سطح کیفیت دست‌ساخته‌ها وتولیدات این هنرمندان از دیگر اهداف این جایزه است. علاوه بر آن،  ایجاد انگیزه برای نسل‌های آتی هنرمندان و شکوفاتر شدن استعدادهای آنان و رسیدن به قله‌های هنر جهان نیز از رویکردهای مهم این جایزه به شمار می رود.

در این مراسم، اولین جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری از طرف این استاد برجسته و مجمع خیّران فارس، به استاد غلامعلی اطمینانی قصرالدشتی اهدا و فراخوان دومین جایزه و بورس تحصیلی استاد غلامرضا ذوالانواری در زمینه فرش و صنایع دستی نیز اعلام شد.

لازم به ذکر است، در حاشیه این مراسم، استاد اطمینانی قطعاتی از هنر اصیل خاتم شیراز را به موزه بنیاد علمی‌وفناوری مصطفی صلوات‌الله اهدا کرد. همچنین یکی از فرش‌های نفیس ذوالانواری نیز به این موزه اهدا شد.

تاریخ انتشار : 1398/03/29
کد : 88197
تعداد بازدید: 306

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601