سه شنبه 1 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

محقق:
نخبگان باید در کشور مطرح شوند

رئیس هیئت‌مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور با اشاره به ضرورت الگوسازی از اندیشمندان جامعۀ بومی، گفت: این نخبگان باید در کشور مطرح شوند تا نسل جوان ما الگوی خود را از کشور خود انتخاب کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مهدی محقق؛ رئیس هیئت‌مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور و برگزیدۀ جایزۀ علامه طباطبایی در اولین نکوداشت مفاخر زن استان مرکزی با اشاره به ضرورت برگزاری همایش‌ها و مراسم‌های تکریم و الگوسازی از مفاخر، بزرگان و اندیشمندان جامعۀ بومی، گفت: این نخبگان باید در کشور مطرح شوند تا نسل جوان ما الگوی خود را از کشور خود انتخاب کنند.

در بخش دیگری از این مراسم، فریبا نظری؛ مشاور وزیر در امور زنان و خانواده از استان مرکزی به عنوان بهشت و پایتخت مفاخر کشور یاد کرد و اظهار داشت: برگزاری اولین نکوداشت زنان مفاخر کشور در استان مرکزی به علت کثرت مشاهیر، مفاخر و سرآمدانی است که زادگاه یا محل زندگی آنها در این استان بوده و منشاء خیر و برکات بسیاری برای جامعۀ ایرانی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه این برنامه در استان‌های دیگر کشور نیز برگزار و استمرار خواهد شد، افزود: برگزاری چنین نکوداشتی و معرفی چهره‌های شاخص مفاخر به‌ویژه در حوزه زنان، زمینه‌ساز شناخت دقیق و صحیح از پیشینه و تمدن جامعۀ ایرانی است و نقش بسزایی در الگوسازی برای نسل‌های بعدی دارد.

زهرا فرجی؛ مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این مراسم استمرار مسیر نخبه‌پروری و کشف استعداد در حوزه زنان را از ملزومات امروز کشور دانست و تصریح کرد: انتخاب استان مرکزی به عنوان دبیرخانه دائمی نکوداشت زنان مفاخر کشور یکی از دستاوردهای این مراسم است.

نادره جلالی؛ مدیر پژوهش‌های راهبردی و کاربردی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور نیز در بخش دیگری از این مراسم تلاش و استمرار در خدمت‌رسانی به جامعه را از شاخصه‌های مفاخر ایرانی قلمداد کرد و آنان را الگوهای شایسته برای نسل جوان دانست.

در این مراسم، پروفسور پروانه وثوق؛ بنیانگذار هماتولوژی و آنکولوژی نوین در ایران، پروفسور توران میرهادی؛ مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران، دکتر بدرالزمان قریب؛ متخصص زبان سغدی در جهان، دکتر نیک‌چهره محسنی؛ مؤسس اولین آزمایشگاه روانشناسی کودک، دکتر مریم میرهادی؛ اولین بانوی فارغ‌التحصیل دندانپزشکی ایران،  قدس‌السلطنه بیات؛ بنیانگذار بیمارستان قدس اراک،  پروین اعتصامی؛ بانوی حکیم و شاعر ادبیات فارسی، فرخنده ساوجی؛ شاعر صاحب دیوان قرن ۱۳، عالمتاج قائم‌مقامی؛ شاعر قصیده‌سرای دوران قاجاریه، بهجت صدر اراکی؛ اولین نقاش برجسته نوگرای ایرانی، سونیا بالاسانیان؛ هنرمند و نقاش آثار انتزاعی و ملاصغری کمیجانی؛ معلم و مروج برجستۀ قرآن، مورد تکریم قرار گرفتند.

لازم به ذکر است، در پایان از 12 نفر از زنان مفاخر و 16 نفر از زنان شاخص استان تجلیل و از تمبر یادبود اولین آیین نکوداشت زنان مفاخر استان رونمایی شد.

تاریخ انتشار : 1398/03/28
کد : 88184
تعداد بازدید: 287

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601