سه شنبه 4 تیر 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

حمایت از دستاوردهای فکری در مراکز علمی رونق یافت

راه‌اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی از اقداماتی است که مسیر حمایت از ایده‌ها و اختراع‌ها را در این مراکز علمی تسهیل می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ این روزها اهمیت داشتن یک ایده نوآورانه بر هیچ فردی پوشیده نیست. ایده هایی که با همراهی خلاقیت و نوآوری در نهایت آبادانی و پیشرفت را برای هر کشوری به ارمغان می آورند. داشتن نیروی جوان نوآور و خلاق  در هر کشوری برای قرار گرفتن قطار پیشرفت بر روی ریل های موفقیت کافی است. اما برای حرکت شتابان این قطار جوانان نیاز به راهنمایی و  حمایت دارند.

شاید بسیاری از افرادی که یک ایده یا اختراع را در سر دارند با فضای فعالیت و ثبت آن آشنایی نداشته باشند. در این زمینه کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور کرده است. با این اقدام حمایت از این مراکز به عنوان پیشران نوآوری کشور انجام می شود تا ضمن پشتیبانی  از دستاوردهای فکری آن ها و ثبت در ادارات اختراع معتبر جهان، آن ها با اهمیت و ضرورت ثبت اختراع آشنا شوند واز این طریق مسیر ارتقاء کسب شاخص های نوآوری و مالکیت فکری هموار می شود. 

از سویی زمینه های لازم برای تشکیل دفاتر انتقال فناوری در راستای درآمدزایی برای دانشگاه ها و ورود آنها به دانشگاه های نسل سوم فراهم می شود.

پس فعالیت های ترویجی و آموزشی همچون برگزاری کارگاه در حوزه مالکیت فکری، برگزاری جلسات مشاوره با اساتید و دانشجویان و معرفی کانون پتنت به اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران یکی از وظایف این دفاتر برای تحقق اهداف مد نظر است.البته این دفاتر وظایف دیگری نیز دارند که می توان به جذب مخترعان و پژوهشگران مراکز برای ارسال درخواست ثبت اختراع به کانون نیز اشاره کرد.

دانشگاه‌هایی همچون تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، پارک علم و فناوری یزد، پارک علم و فناوری استان فارس و تبریز با تاسیس این دفاتر در حوزه ثبت بین المللی اختراع مشغول فعالیت هستند.

تا پایان سال گذشته مجموعا 59 دفتر همکار در مراکز پژوهشی و پژوهشگاه های سرتاسر کشور با کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داشتند. همچنین سال گذشته 60 کارگاه آموزشی با حمایت کانون در زمینه های مختلف مالکیت فکری و در مراکز مختلف برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1398/03/22
کد : 88160
تعداد بازدید: 107

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601