سه شنبه 26 شهریور 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

با انعقاد تفاهم‌نامه تأسیس «مناد»/
نشر دانشگاهی فناورانه و نوآورانه می‌شود

با امضای تفاهمنامه تأسیس مرکز نشر الکترونیک دانشگاهی (مناد) در مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شتابدهنده ها به یاری نشر دانشگاهی می آیند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ تفاهم‌نامه همکاری تأسیس مرکز نشر الکترونیک دانشگاهی با هدف ورود فناوری به حوزه تولید محتوای علمی و دانشگاهی در مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.

 با امضای این تفاهم‌نامه، مسیر مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و شتابدهنده ها برای ایجاد تحولات فناورانه در حوزه تولید محتوا و صنایع خلاق مرتبط با آموزش دانشگاهی هموار می شود. 

با توجه به ضرورت رسوخ فناوری‌های دیجیتال به حوزه نشر به دلیل حرکت سریع دانش و فناوری‌های پیشرفته، باید زمینه‌ای فراهم می‌شد تا حوزه نشر، شکل فناورانه بگیرد. این تفاهم‌نامه تحول‌ شتابان در حوزه نشر و آموزش دانشگاهی، با در نظر گرفتن محدودیت‌های اقتصادی و فنی برای نشر سنتی و اهمیت استفاده از فناوری‌ها را در نظر گرفته است. 

نقش فناوری های دیجیتال را در توسعه عدالت آموزشی و پیشرفت دانش و فناوری به گونه ای است که پویایی و سرعت در تولید محتوا و نشر ر ا می طلبد و دامنه گسترده و سریع آن باعث شده است تا این فناوری در حوزه نشر جایگاهی ویژه پیدا کند.

این تحولات انگیزه لازم را در مرکز نشر دانشگاهی نیز ایجاد کرد تا پس از حدود چهل سال کار انتشاراتی و آموزشی، دست به تحولی در شیوه تولید و نشر محتوا در فضای دیجیتالی بزند.

نخستین شتابدهنده تولید و نشر محتوای دانشگاهی کلید خورد

بر اساس تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین شتابدهنده تخصصی تولید و نشر محتوای دانشگاهی شکل می‌گیرد. این مرکز که با کمک مؤسسه شهر کتاب به بهره برداری می رسد، بیش از ۱۲۰۰ متر مربع زیربنا دارد و در قالب فضای کار اشتراکی (coworking space) اداره خواهد شد. 

توسعه روزافزون فضاهای کار اشتراکی و جایگاهشان در توسعه زیست‌بوم نوآوری موجب شده است که این فضاها بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. فضای کار اشتراکی در ایران به سرعت در حال فراگیر شدن است و با امکانات و ساختاری که دارد، فضایی مطلوب و اقتصادی برای استارتاپ ها، شتابدهنده ها و شرکت‌های کوچک و متوسط برای خلق و توسعه فناوری های جدید و تجاری سازی آن‌ها در اختیار می گذارد. 

بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری عملیات بازسازی و تجهیز این مرکز تا ۶ ماه آینده و همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی به پایان می‌رسد و عملیات بهره برداری از آن از ابتدای سال ۱۳۹9 آغاز می‌شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به بازسازی و تجهیز این مرکز می‌پردازد و سازمان فناوری اطلاعات، زیرساخت‌های فنی و سخت‌افزاری را فراهم خواهد کرد.

تاریخ انتشار : 1398/05/27
کد : 88152
تعداد بازدید: 71

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601