یکشنبه 19 مرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در قرن 21 نرخ پیشرفت بشر 20 هزارسال خواهد بود

هفتمین جلسه کتابخوانی در قالب پادکست با محوریت نظریۀ ری کرزویل در ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ هفتمین جلسه کتابخوانی در قالب پادکست به‌ منظور معرفی و تحلیل پادکست‌های مفید و مهم در حوزه‌های خلاقیت، کارآفرینی و اشتغال با اهداف ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان صاحب ایده و هدایت توانایی‌های آنان، به همت بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار شد.

در این برنامه که با همکاری پارک علم‌و‌فناوری استان ایلام برگزار شد، مبحث تکنیگی فناوری (Technological Singularity) مورد بررسی قرار گرفت و نظریه دانشمندان مختلف درخصوص رشد فناوری و هوش مصنوعی به بحث گذاشته شد.

در این کارگاه مطرح شد: ری کرزویل؛ از علاقمندان سرسخت ایدۀ تکینگی با مطرح کردن «قانون بازده شتاب» و تعمیم قانون مور، بیان کرد که سرعت تغییرات فناوری و به‌طور کلی تمام فرآیندهای تکاملی، به صورت نمایی افزایش می‌یابد.

در بخش دیگری از این کارگاه عنوان شد: بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۷، سرانه‌ی ظرفیت کامپیوترهای با کاربرد خاص برای محاسبه‌ی اطلاعات، تقریبا هر ۱۴ ماه؛ سرانه‌ی ظرفیت کامپیوترهای همه‌منظوره‌ی دنیا هر ۱۸ ماه؛ ظرفیت سرانه‌ی ارتباطات مخابراتی دنیا هر ۳۴ ماه و سرانه‌ی ظرفیت حافظه‌ی ذخیره‌سازی دنیا نیز هر ۴۰ ماه دو برابر شده است. ما در قرن 21، صد سال پیشرفت را تجربه نخواهیم کرد؛ بلکه پیشرفت ما (با نرخ رشد امروزی) تقریبا به اندازه‌ی ۲۰ هزار سال خواهد بود.

در پایان نیز تأکید شد: «بازده‌ها» نظیر سرعت تراشه‌ها و هزینه‌های بهره‌وری نیز به صورت نمایی در حال افزایش هستند. علاوه بر این، حتی در نرخ رشد نمایی نیز یک رشد نمایی دیگر وجود دارد. در طول چند دهه، هوش ماشین‌ها از هوش انسان پیشی خواهد گرفت و در نهایت تکینگی اتفاق خواهد افتاد.

 

تاریخ انتشار : 1398/05/27
کد : 88148
تعداد بازدید: 715

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601