جمعه 4 بهمن 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در کارگروه تخصصی آب بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری مطرح شد:
​لزوم مدیریت علمی بارش‌ها و سیلاب‌ها

فتاحی بررسی دقیق و علمی میزان بارش‌ها در نیم قرن اخیر را ضروری دانست و گفت : با توجه به قرار گرفتن کشور در جغرافیای خشک زمین، حفظ و بهره وری بهینه از منابع آبی الزامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگروه تخصصی آب بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری به منظور نظرخواهی و تجمیع دیدگاهها و تجارب صاحب‌نظران آب استان پیرامون وقایع تلخ حاصل از بارشهای سیل آسای فروردین، تشکیل و پس از بحث و بررسی علل، عواقب، تهدیدات و راهکارهایی در خصوص وقایع غیر مترقبه سیلابی در ابتدای سال جاری ارائه شد.

در این جلسه، روح الله فتاحی؛ عضو هیئت علمی و مدیر گروه مهندسی آب دانشگاه شهرکرد با تاکید بر لزوم عملکرد منطقی در نگهداشت و استفاده درست از منابع آبی، گفت: وقوع سیلاب را تنها از طریق مشاهدات طولانی مدت میتوان پیش بینی و راههای مقابله و استفاده بهینه از آن را طراحی و عملیاتی کرد.

وی با اشاره به حضور ایران در جغرافیای خشک زمین، افزایش ذخیره آبی کشور را امری ضروری برشمرد و افزود: لازم است ضمن بررسی دقیق تر آمار ثبت شده میزان بارش در کشور در نیم قرن اخیر، دوره بازگشت و احتمال وقوع رخدادهای حادث شده در سال آبی ۷۹_۹۷  را تعیین کرد

فتاحی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به حوزه آبخیزداری ادامه داد: از سال ۱۳۷۰ در کمیته آب همواره بر بحث آبخیزداری تاکید می شد اما چنین سطح از سیلابها ی اخیر  غیر قابل پیش بینی بود.

 

عضو کارگروه آب بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: هر چند در هنگام وقوع این وقایع باید اقدام ملی در شناخت عوارض و برطرف  کردن آنها  در دستور کار مسئولین باشد اما برنامه ریزی توسعه جامع با نگاه پایداری اکولوژیکی نواحی مختلف برای مدیریت همه عرصه‌های مرتبط با منابع آب، سیلاب و خشکسالی  است که می تواند باعث کاهش تکرار و شدت عوارض رخدادهای آتی باشد .

لازم به ذکر است، در این نشست اعضاء کارگروه به بررسی علل، عواقب، تهدیدات و راهکارها در خصوص وقایع غیر مترقبه سیلابی در ابتدای سال جاری،  پرداختند.

 

تاریخ انتشار : 1398/03/01
کد : 88056
تعداد بازدید: 266

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601