یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

یادداشت/ مهدی حمزه‌پور
سه گانه‌ی فرهنگ، جامعه و نخبگان

دبیر شورای فرهنگی‌سازی برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان در یادداشتی آورده است: محوری‌ترین مقوله در ایجاد تحول فرهنگی، برانگیختن و تصحیح ذهنیت افکار عمومی جامعه در قبال سرمایه‌های انسانی، خود نخبگان هستند و این امر تنها با تمرکز و برنامه محوربودن در امر فرهنگ‌سازی در میان خود سرآمدان و استعدادهای برتر میسر خواهد بود.


*مهدی حمزه پور

پس از انتشار رسمی  بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب،انتظار می رود در عمل شاهد خلق چشم اندازها، تدوین ماموریت ها،ترسیم راهبردها و به دنبال آن نگاشت برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت و نیز اقدامات عملیاتی و اجرایی حاصل از آن در موضوعات مختلف اداره و حکمرانی کشور باشیم. بطور قطع، یکی از مخاطبین و بازیگران اصلی تحقق محورهای این بیانیه، جامعه اثرگذار نخبگان خواهد بود.

به دیگر سخن، رهبری و راهبری مقولات اساسی این بیانیه بر دوش نخبگان حقیقی است؛ افرادی هوشمند، خلاق، نوآور، کارآمد، سرآمد در رهبری و مدیریت، دارای قدرت شناسایی و حل مساله و در عین حال مهذب، دلسوز، متواضع، تاب آور، حساس به مسائل کشور، عدالتخواه، انقلابی، آرمانخواه و در یک بیان ساده، الگوی علمی و عملی برای سایر آحاد جامعه و در افقی بالاتر برای جامعه ی بین الملل و در بالاترین حد آن در تاریخ بشر هستند.

از طرفی دیگر یگانه بستر و زمینه ی شناسایی و اثر گذاری نخبگان در جامعه، مقوله «فرهنگ» است.  به نظر می رسد دستگاه تحلیل عملیاتی این بیانیه از سه بعد فرهنگ، جامعه و نخبگان تشکیل شده است. بی شک نخبگان حقیقی و دلبسته و دلسوز کشور که مسوولیت اجتماعی بالایی را در خود حس می کنند، در تمام حوزه‌های تخصصی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در دو سطح ملی و بین المللی وظیفه راهبری بهینه، کارا و اثربخش را دارند.

به همین دلیل، ایجاد، ترویج و تعمیق فرهنگ میهن دوستی، دلبستگی، دلسوزی، مسولیت اجتماعی در میان بازیگران اصلی و حیاتی این صحنه، نخبگان فردا و صاحبان استعدادهای برتر،از اهمیت بی بدلیلی حکایت می کند. جان کلام اینکه، ماموریت اصلی استعدادهای برتر و سرآمدان در افق آینده، خلق، هدایت و راهبری تحول فرهنگی در همه حوزه های مذکور می باشد.

پر واضح است که شروع این تحول فرهنگی ابتدا می بایست در خود جامعه نخبگانی به عنوان هادیان بنیادین این جریان صورت گیرد تا کل جامعه بواسطه اثرگذاری این قشر تاثیرگذار خود به خود تاثیر بیشینه را دریافت کند. در این میان، بنیاد ملی نخبگان به عنوان یک نهاد حاکمیتی دانش محور، از دغدغه مندان اصلی صحنه رهبری و مدیریت امور نخبگان، سرآمدان، استعدادهای برتر و صاحبان نبوغ در کشور است.

با همین استدلال،محوری ترین مقوله در ایجاد تحول فرهنگی، برانگیختن و تصحیح ذهنیت افکار عمومی جامعه در قبال سرمایه های انسانی با ارزش و والای خود، نخبگان، می باشد. این امر تنها با تمرکز و برنامه محوربودن در امر فرهنگ سازی در میان خود سرآمدان و استعدادهای برتر میسر خواهد بود. به عبارتی روشن تر، فرهنگی سازی برنامه های نخبگانی به جای برنامه های فرهنگی برای نخبگان، تضمین شفافی در نیل به محورهای مصرح در بیانیه گام دوم خواهد بود. البته این امر، کار بسیار پیچیده، زمان بر و چندوجهی می باشد که می بایست با صبر و حوصله از «نیاز سنجی فرهنگی» آغاز کرد و سپس راهبردها و به تبع آن اقداماتی را برای اجرایی سازی آن در نظرگرفت و به صورت مستمر به «پیامدسنجی فرهنگی » پرداخت.

*دبیر شورای فرهنگی‌سازی برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان

تاریخ انتشار : 1398/01/25
کد : 87841
تعداد بازدید: 464

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601