چهارشنبه 1 خرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در آیین نکوداشت زنده‌یاد احمد عزیزی در کرمانشاه مطرح شد: ​
لزوم گسترش مفاهیم نخبگانی در جامعه/ عزیزی؛ شاعری با سبک منحصر به فرد

نکوداشت زنده‌یاد احمد عزیزی؛ شاعر و نویسنده آثار آیینی و انقلابی با حضور استاندار کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای پاسداشت خدمات نخبگانی در حوزه‌های فرهنگی و الگوسازی از مفاخر بومی، آیین نکوداشت زنده‌یاد احمد عزیزی؛ شاعر و نویسنده آثار آیینی و انقلابی، همزمان با دومین سالگرد درگذشت وی، با حضور استاندار، معاونان استاندار، امام جمعه کرمانشاه، رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه و جمعی از مسئولان و محققان به همت بنیاد نخبگان استان کرمانشاه برگزار شد.

آوات طاهرپور؛ رییس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه، عزیزی را شاعری تأثیرگذار در شعر معاصر دانست و مثنوی به سبک احمد عزیزی را لطیف و  ساده و در ادامه به معنای والای آیین و انقلاب قلمداد کرد.

وی افزود: زنده یاد احمد عزیزی در ۴ دی ماه ۱۳۳۷ درسرپل ذهاب، کرمانشاه متولد شد و سرودن شعر را از سال‌های جوانی آغاز کرد. این استاد اثربخش خالق آثار شعر و نثر ادبی متعددی است و شاعری بود با سبک منحصر به فرد، که این سبک به صورت مثنوی در اثر «کفش­های مکاشفه» جلوه کرده‌ است.

طاهرپور ادامه داد: تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی، ملهم از مثنوی مولوی، در شعر معاصر بی‌نظیر بوده به‌طوریکه به گواهی صاحبنظران این سبک تأثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشته‌ است.

رییس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه یادآور شد: اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل‌بیت نبی مکرم اسلام صلوات‌الله در بیشتر آثار آن زنده یاد موج می‌زند.

وی اضافه کرد: او مثنوی‌هایش را غالباً با وصف طبیعت آغاز می‌کند و با تمهیدات گوناگون و با توسل به مناسبات و ترکیبات نو وتجنیسات سنتی، رفته‌رفته به موضوع اصلی وارد می­شود. زنده‌یاد عزیزی در ساختن ترکیبات نو به شیوه شعرای سبک هندی نیز مهارتی خاص داشت. برای نمونه می‌توان به جبرئیل آباد الهام، آب بازی‌های فطرت، تابستان عزلت، تب خیس تکلم، درختان پا به ماه و کولیان شبنم فروش اشاره کرد.

طاهرپور تصریح کرد: کتاب‌های کفش‌های مکاشفه، یک لیوان شطح داغ، باران پروانه، روستای فطرت، قوس غزل، ترانه‌های ایلیایی از آثار ارزشمند  این استاد فرزانه هستند. یکی از دلایل سرشناسی وی ارائه سبکی متمایز و نو در شعر (مثنوی) و نثر (شطح‌گونه) است.

رییس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه تصریح کرد: زندگانی مملو از فراز و نشیب و ویژگی‌های شخصیتی استاد عزیزی از او انسانی خودساخته، متکی به‌نفس، بزرگ منش، فداکار، عاطفی، مسئول و متعهد، مردم دار، دلسوز، اهل علم و فضل و در یک بیان نخبه‌ای اثربخش در حیطه شعر و ادبیات آیینی و انقلابی ساخته بود. عطش وافر، تلاش، قریحه مثال‌زدنی و پشتکارش در این حوزه و درحیطه اندیشمندی، سبب شد که با تحمل دشواری­های مسیر نخبگی بدون آنکه به اندیشه کسب عنوان نخبگی باشد، به مدارج ارزشمندی از سهیل ادب و هنر آیینی و انقلابی دست یازد.

طاهرپور با بیان اینکه از جمله بزرگترین سرمایه‌ها و ارزشمندترین گنجینه‌های هر مرز و بومی، فرهیختگان، خبرگان و نخبگان آن جامعه هستند، اظهار داشت: یکی از وظایف و مأموریت‌های مهم بنیاد ملی نخبگان، معرفی چهره‌های برجسته علمی، فرهنگی، ادبی معاصر و اثربخش در رشد و اعتلای گفتمان اسلامی و ارتقای فرهنگ نخبگانی و خبرگی است. تبیین رسالت‌ها و اهداف بنیاد ملی نخبگان و توجه به سند راهبردی کشور در امور نخبگان به عنوان سند بالا دستی در امور نخبگانی و نیز لزوم بومی‌سازی، اجراء و گسترش مفاهیم نخبگانی در جامعه از جمله اهداف دیگر بنیاد ملی نخبگان است.

در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام جعفری؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به جایگاه ادبی زنده‌یاد عزیزی، گفت: این شاعر متعهد و انقلابی در اشعار خود توانست بین مفاهیم علمی، فرهنگی، هنری و آیینی ارتباط برقرار کرد.

وی با اشاره به سبک منحصربه‌فرد این شاعر فقید، افزود: به تعبیر اهل فن، احمد عزیزی در سبک شعر خود، مثنوی را با چاشنی عرفان به انقلاب پیوند زد.

حجت‌الاسلام جعفری در پایان با بیان اینکه اندیشه و تفکر این شاعر آیینی و انقلابی فراتر از استان و کشور است، اظهار کرد: زنده‌یاد عزیزی فضای جدیدی در عرصه شعر و ادبیات ایجاد کرد.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم با اهداء ارج نامه بنیاد ملی نخبگان به خانواده زنده‌یاد احمد عزیزی، از این شاعر آیینی و انقلابی تجلیل شد. همچنین در این مراسم از سردیس مرحوم عزیزی رونمایی شد.

 

تاریخ انتشار : 1397/12/25
کد : 77750
تعداد بازدید: 183

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601