وقتی زبان بدن برای موفقیت می‌چرخد

 اگر زبان بدن شما در حالت طبیعی ترکیب مناسبی نداشته باشد، هماهنگ کردن علایم مختلف آن، به‌ویژه در اولین قدم‌ها، کمی سخت خواهد بود. اما تمرین روزانه تاثیر به‌سزایی در این زمینه خواهد داشت.

تصور کنید قرار است برای یک عده سخنرانی یا در یک جلسه مهم کاری شرکت کنید و می‌خواهید جوری در جلسه خودتان را نشان بدهید که مقبول همه مدیران شوید. در این صورت فقط حرفی که می‌زنید، یا لباسی که می‌پوشید، اهمیت ندارد، بلکه زبان بدنتان به‌شدت می‌تواند روی قضاوت دیگران نسبت به شما و شخصیتتان اثر بگذارد. چطور این قضاوت را تحت تاثیر قرار دهید و اجزای مختلف زبان بدنتان را با هم هماهنگ کنید؟ این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

- قبل از سخن گفتن روی اهدافتان تمرکز کنید: این موضوع سبب بالا رفتن انگیزه شما می‏شود. هم‌چنین کلمات و درنتیجه ژست‌هایتان طبیعی‏تر جلوه می‏کند.

- پیام‌های شما اول باید توسط خودتان پذیرفته شوند: زمانی که حرف‌های خود را باور داشته باشید، زبان بدنتان مانند یک سمفونی، ضرباهنگ تاثیرگذاری پیدا می‏کند.

- برای قانع کردن دیگران بزرگ‌نمایی نکنید: پافشاری بیشتر روی یک موضوع و بزرگ‌نمایی آن، بر زبان بدن شما تاثیر منفی می‌گذارد.

- تنفس خود را کنترل و قبل از حرف ‌زدن، استرس را از بدنتان دور کنید: در شرایطی که استرس عضلات بدن شما را منقبض کرده، طبیعی نگه داشتن زبان بدن کاملا غیرممکن است. پس آرام نفس بکشید تا بدنتان هم آرام شود. دستان و پاهایتان را هم به‌آرامی تکان دهید تا عضلاتتان از حالت استرس خارج شوند.

- اگر شانه ‏های شما منقبض باشند، کل زبان بدنتان غیرعادی و خمیده به‌نظر می‏رسد: شانه‏ هایتان را عقب و جلو کنید و کمی گردنتان را بکشید تا بدنتان از حالت قفل‏شدگی خارج شود.

- اگر زبان بدن شما در حالت طبیعی ترکیب مناسبی نداشته باشد، هماهنگ کردن علایم مختلف آن، به‌ویژه در اولین قدم‌ها، کمی سخت خواهد بود. اما تمرین روزانه تاثیر به‌سزایی در این زمینه خواهد داشت.

- خود را در حال حرف زدن و ژست گرفتن تصور کنید: تصویرسازی ذهنی ابزار بسیار قدرتمندی است که استفاده مناسب از آن می‏تواند به اندازه یک تمرین واقعی مفید باشد.

- از دیگران الگوبرداری نکنید:  اگرچه بخشی از فرایند یادگیری ما شامل رفتارهایی است که از دیگران تقلید می‏کنیم، اما گاهی ‌اوقات ممکن است این رفتار تقلیدی که به آن «رفتار جذب‌شده» می‏گوییم، مانند جعل کردن امضای شخص دیگری باشد. شاید این رفتارها موجب جذابیت بیشتر آن فرد شود، اما ممکن است روی شما تاثیر متفاوتی داشته باشد.

- موقع صحبت کردن - چه در موقعیت‌های اجتماعی و چه در جلسات کاری - از خودتان فیلم بگیرید: تفاوت‌ها را شناسایی کنید، آیا شبیه دکتر جکیل و مستر هاید هستید؟ آیا رفتارتان حالت نمایشی پیدا کرده است؟ اگر پاسختان مثبت است، بیشتر روی علایم طبیعی زبان بدنتان کار کنید و حرکات نمایشی را از این مجموعه حذف کنید.

- از تکنیک صورت بی‏احساس اجتناب کنید: ساکت، بی‏حرکت و جدی نشستن باعث نمی‏شود که دیگران فکر کنند شما فرد بی‏ریایی هستید، بلکه بیشتر این ذهنیت برایشان به ‌وجود می‌آید که در حال مخفی کردن چیزی هستید. یادتان باشد حرکات کوچک ولی واقعی، تاثیر بیشتری روی دیگران دارد تا این‌که بخواهید مثل مجسمه یک جا بنشینید.

- مراقب علایم غیرکلامی فاش‌کننده باشید: این مسئله ماهیت اصلی زبان بدن ناهماهنگ است. یعنی زمانی که کلمات شما موضوعی را بیان می‏کند، ولی علایم کوچک بدنی‌تان سیگنال‌های متفاوتی را ارسال می‏کند. زمانی که تحت فشار قرار می‏گیریم، یا به ما استرس وارد می‏شود، به صورت ناخودآگاه شروع به لمس کردن بدنمان یا وررفتن با چیزی می‏کنیم. بسیار مهم است که این رفتارهای کوچک را بشناسیم. آیا شما با انگشتر یا موهایتان بازی می‏کنید؟ آیا بیش از حد عینک خود را روی بینی صاف می‏کنید؟ این دسته حرکات کوچک بازی را از دست شما خارج می‏کنند.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/11/28
کد : 77587
تعداد بازدید: 1256