دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

تکیه معاون الملک میزبان مستعدان برتر کرمانشاهی شد

مستعدان برتر استان کرمانشاهی از تکیه معاون الملک؛ تنها بنای کاشی برجسته دنیا بازدید کرددند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، مستعدان برتر استان کرمانشاه از تکیه معاون الملک که از نمونه‌های بارز وحدت هنر و مذهب دوره قاجار در کرمانشاه است، بازدید کردند. این تکیه در کنار سایر آثار و بناهای تاریخی متنوع استان کرمانشاه از جمله پر بازدیدترین آثار تاریخی به شمار می رود که به ثبت ملی رسیده است.

مستعدان برتر شرکت‌کننده در این بازدید با قسمت‌های مختلف بنا از جمله حسینیه، عباسیه، زینبیه و موزه مردم‌شناسی آشنا شدند.

تکیه معاون الملک در سال 1320 ه ق توسط حسین‌خان معینی با ساخت بنای حسینیه بنا شد که محلی برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و رفع اختلافات و همبستگی های قومی، عشایری و اجتماعی نیز به شمار می‌رفت.

پس از مرگ معین الرعایا (حسین‌خان معینی) حسن خان معاون الملک حسینیه و خانه‌های متصل به حسینیه را خریداری و زینبیه و عباسیه
  را بنا نهاد. از جمله اساتیدی که در ساخت این بناها همکاری کردند حاج حسن خان کاشی‌پز تهرانی، سید ابوالقاسم مانی نقاش معروف کرمانشاهی، استاد حسن نقاش تهرانی، استاد محمد همدانی، استاد هاشم کتابیان و استاد اصغر بودند.

 قسمت‌های مختلف این بنا دارای آثار کاشی‌کاری متنوعی از هنر اسلامی و ایرانی، ازجمله عروج پیامبر اسلام(ص) و دیدن حضرت علی ع)، رزم حضرت علی‌اکبر(ع)، رزم حضرت ابوالفضل(ع)، صحنه‌هایی از قیام توابین، قیام مختار و ... و آثاری از تصویر پادشاهان اساطیری، بارگاه حضرت سلیمان، شخصیت‌های ملی و مذهبی دوره قاجار و... است.

در طبقه فوقانی عمارت عباسیه موزه مردم‌شناسی وجود دارد که در آن اشیاء و تجهیزات مربوط به زندگی بومی و محلی استان کرمانشاه از جمله بافته‌های سنتی، وسایل آشپزی، تجهیزات تعزیه‌خوانی، انواع زیورآلات سنتی، تعدادی خمره قدیمی و نسخ و ادوات مربوط به کتابت در معرض دید عموم قرار گرفته است.

تاریخ انتشار : 1397/11/23
کد : 77562
تعداد بازدید: 232

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601