یکشنبه 31 شهریور 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

معاون استاندار مازندران:
موفقیت‌های علمی زمینه‌ساز ارتقاء حس خودباوری اجتماعی است

خیریانپور گفت: موفقیت ‌علمی می‌تواند با ارتقاء حس خودباوری و اعتمادبه‌نفس، انگیزه جامعه را برای رشد و ترقی افزایش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش تجلیل از نخبگان علمی مازندران و رونمایی از جایزه علمی امام محمدباقر علیه‌السلام با حضور مدیران‌ارشد استان، محققان و متخصصان بومی برگزار شد.

در این همایش، حسن خیریانپور؛ معاون استاندار مازندران با اشاره به شاخصه‌های کم‌بدیل انقلاب‌اسلامی و تمایز آن با دیگر انقلاب‌ها در جهان، گفت: مردم، رهبری و ایدئولوژی، سه رکن اساسی انقلاب‌اسلامی‌ایران است.

وی تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی را یکی از دستاوردهای مهم و راهبردی انقلاب‌اسلامی برشمرد و افزود: می‌توان به اتکا به داشته‌های سرزمینی در بخش‌های مختلف به جایگاه مطلوب در ابعاد علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رسید.

خیریانپور با بیان اینکه مازندران زمینۀ مناسبی برای فعالیت نخبگانی دارد، ادامه داد: پس از تهران، مازندران از لحاظ زیرساخت‌های ارتباطی رتبه دوم را دارد به طوریکه ضریب نفوذ اینترنت در این استان ۱۱۰ درصد و تلفن همراه ۱۲۵ درصد است و بسیاری از روستاهای استان نیز به راحتی و با کیفیت و سرعت مناسبی می‌توانند از اینترنت به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی استفاده کنند.

معاون استاندار مازندران بر نقش مهم نیروی‌انسانی متخصص و متعهد در توسعه و پیشرفت منطقه‌ای تأکید و خاطرنشان کرد: اجتماع نخبگانی و دانشگاهی علاوه بر تمام دستاوردهای خود، نقش تعیین‌کننده‌ای در ترویج فرهنگ علم و فناوری دارد. اصولاً موفقیت ‌علمی می‌تواند با ارتقاء حس خودباوری و اعتمادبه‌نفس، انگیزه جامعه را برای رشد و ترقی افزایش دهد.

در ادامه، حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌؛ مدیرکل اوقاف‌و‌امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه توجه به علم و نخبگان علمی از صدر اسلام تاکنون حائز اهمیت بوده، گفت: در هیچ دینی مانند اسلام به مسئله علم نگاه ویژه نشده است.

وی افزود: پیشرفت‌های به دست آمده پس از انقلاب اسلامی مرهون وجود نخبگان کشور است و به همین دلیل باید بیش از گذشته شرایط لازم برای فعالیت این افراد فراهم شود.

حجت‌الاسلام حیدری‌ در ادامه با تأکید بر لزوم شناخت استعدادها و ظرفیت‌های بومی و تبدیل آنها به مزیت‌های رقابتی، تصریح کرد: امروزه مازندران را تنها با جنگل و دریا می شناسند در حالیکه این استان به لحاظ جمعیت نخبگان و استعدادهای‌برتر، استانی متراکم است و بسیاری از این افراد از سرآمدان جامعۀ تخصصی خود هستند.

 وی با اشاره به لزوم جهت‌هی به ظرفیت‌های موجود در حوزۀ وقف، تصریح کرد: خوشبختانه در استان مازندران تعدد واقفان وجود دارد بطوریکه 724 واقف استان مازندران را علما تشکیل می‌دهند. اوقاف در کنار دولت در تمامی زمینه‌ها ایستاده و به خصوص در حوزه‌های علمی اقدامات ارزشمندی مانند احداث مجهزترین مدرسه فناوری با همکاری آموزش‌و‌پرورش در شهرستان قائمشهر انجام داده و می‌دهد.

محسن جهانشاهی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران نیز گفت: ایران در تولید حوزه فناوری نانو رتبه چهارم جهان را در اختیار دارد اما این موضوع چندان کافی نیست، از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی کشور باید استفاده شود.

جهانشاهی در ادامه با اشاره به لزوم حضور فعال اجتماع نخبگانی در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه، به تشریح موضوع مهاجرت پرداخت و اظهار داشت: هر خروجی از کشور به معنای مهاجرت نیست؛ می‌توان با سیاست‌گذاری منطقی و صحیح، بسیاری از محققان و متخصصان غیرمقیم را بدون الزام به حضور فیزیکی در کشور در چرخۀ توسعه بکار گرفت.

وی اضافه کرد: پتانسیل بالایی در همۀ رده‌های نخبگانی در استان وجود دارد. مازندران هم به لحاظ تعدد اساتید برجسته و برگزیدگان یک‌درصد دانشمند جهانی جایگاه مطلوبی دارد و هم در بخش‌های مختلف دانشجویی و حتی دانش‌آموزی؛ در حال‌حاضر بیش از 50 هزار دانش‌آموز استان تحت پوشش و رصد برنامۀ ملی شهاب قرار دارند.

رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران با اشاره به اهمیت و ضرورت حضور بخش‌خصوصی در عرصه‌های حمایت از نخبگان و ایده‌های نخبگانی، یادآور شد: ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه‌های وقف و خیریه وجود دارد که می‌توان به جهت‌دهی مناسب به آنها، این پتانسیل را برای حمایت از اجتماع نخبگانی و حوزه‌های نخبگانی جهت‌دهی کرد.

لازم به ذکر است، در پایان این همایش، به منظور اجرایی کردن جایزه علمی محمدباقر علیه‌اسلام، از مستعدان‌برتر واجد شرایط که توسط شورای برگزیدگان بنیاد نخبگان استان و اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران انتخاب شده‌اند از طریق تخصیص کارت اعتباری در دو نیمسال تحصیلی 98- 1397  و همچنین از متخصصان غیرمقیمی که به کشور بازگشته‌اند، برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری‌‎های نانو 1397 و مخترعان و نوآوران مازندران تجلیل شد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1397/11/17
کد : 77536
تعداد بازدید: 381

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601