چهارشنبه 30 مرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

اجرای طرح دوست علمی با محوریت استعدادشناسی شغلی در تهران

طرح دوست علمی خلاقیت و کارآفرینی ویژه دختران به همت بنیاد نخبگان استان تهران اجرایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای توسعۀ فرهنگ اشتغال‌زایی و ارائۀ آموزش‌های لازم به افراد برای موفقیت در این حوزه، طرح دوست علمی خلاقیت و کارآفرینی دختران در پژهشسرای ابن‌سینا منطقه 15 تهران اجرا شد.

در این برنامه گروهی منتخب از دانش‌‌آموزان منطقه به مدت سه روز در دوره کارآفرینی و خلاقیت شرکت کردند. در این دوره برای انتخاب دانش‌آموزان پرسشنامه‌ای توصیفی میان مدارس دبیرستان نوبت دوم توزیع و پس از دریافت مورد بررسی قرار گرفت. از میان حدود 1000 پرسشنامه دریافتی، طی دو مرحله و درنهایت 65 نفر از دانش‌آموزان رشته‌های تجربی، انسانی و ریاضی به طرح دعوت شدند.

تعمق در پاسخ، انگیزه، امید و داشتن طرحی برای آینده، از مهمترین ملاک‌های دانش‌آموزان منتخب برای گذراندن این طرح بود.

در این طرح سه کارگاه توان‌افزایی و مهارت‌آموزی برگزار شد. «کارگاه بیدارشو» که به منظور بیدار کردن دانش‌آموزان از ذهنیت اشتباه خود و آشنا کردن آن‌ها با واقعیت‌های موجود ارائه شد و در آن به مسائلی چون وضعیت اقتصادی کشور، روند تغییر مشاغل و مشاغل عصر جدید، پدیده کنکور و دانشگاه، کارآفرینی پرداخته شد. آماده شدن دانش‌آموزان برای فهم ادامه مطالب و فراگیری آن‌ها بصورت کاربردی از مهمترین اهداف این کارگاه بود.

برگزاری «کارگاه آگاه‌شو » با هدف توجه‌دادن دانش‌آموزان به تنوع تیپ‌های تخصصی و تفاوت الزامات هریک از آنها، بخش دیگری از این طرح بود.

«کارگاه خودشناس‌شو» به عنوان آخرین کارگاه این دوره با رویکرد بیان و تشریح تفاوت علایق، شخصیت و توانمندی‌های افراد در زمینه‌های مختلف حرفه‌ای و تیپ‌های تخصصی شغل آینده برپا شد.

لازم به ذکر است، ارائه روشن از اقتصاد حال و آینده، اصلاح تصور فانتزی از موفقیت، نتیجه تصور نادرست، مسیر واقعی موفقیت، ضرورت کارگروهی و تیم‌سازی، آشنایی با طراحی مدل کسب‌وکار و بوم کسب‌و‌کار، استعدادشناسی شغلی، از مهمترین محورهای این طرح بود.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1397/11/17
کد : 77535
تعداد بازدید: 335

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601