مدیر یک شرکت‌های دانش‌بنیان:
ظرفیت دانشگاه به اندازه نیاز صنعت و جامعه نیست

احمد آبنیکی می‎گوید: نیروی انسانی ما بر اساس تقاضا نیست. ظرفیت دانشگاه به اندازه نیاز صنعت و جامعه نیست و لازم است نیاز صنعت به خصوص در حوزه فضای مجازی و علوم کامپیوتر بیشتر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که در دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری نیز سخنرانی کرده بود، گفت: رهبر انقلاب پس از گلایه نخبگان نسبت به کم توجهی به این قشر بر این موضوع به عنوان مطالبه خودشان از مسؤولان تأکید کردند.

احمد آبنیکی دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف و مدیر شرکت دانش‌بنیان در رابطه با صحبت‌های مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان به چند نکته کلیدی اشاره فرمودند؛ اول اینکه یکسری از دوستان شکایت‌هایی از کم‌توجهی به نخبگان داشتند که مقام معظم رهبری فرمودند این مسئله مطالبه ما هم هست، ایشان پیشنهاد جالبی هم مطرح فرمودند، با توجه به اینکه رهبری پرچمدار جوان‌گرایی هستند این پیشنهاد مربوط به بحث جوان‌گرایی بود.

وی که در دیدار چهارشنبه با مقام معظم رهبری نیز سخنرانی کرده بود، گفت: پیشنهادی که مقام معظم رهبری داشتند این بود که از جوانان در لایه‌های میانی مدیریتی استفاده شود تا این افراد نیز به تجربه برسند.

آبنیکی اظهار داشت: بنده سه مشکل را در زمینه شرکت‌های دانش بنیان خدمت مقام معظم رهبری ذکر کرده بودم که یکی از آنها بحث نیروی انسانی بود، نیروی انسانی ما بر اساس تقاضا نیست. ظرفیت دانشگاه به اندازه نیاز صنعت و جامعه نیست و پیشنهاد شد نیاز صنعت به خصوص در حوزه فضای مجازی و علوم کامپیوتر بیشتر شود.

وی افزود: موضوع دوم بحث منابع مالی بود که بنده ذکر کردم منابع مالی ما به میزان کافی نیست و همین میزان کم نیز از سوی برخی صندوق‌ها مانند صندوق نوآوری و شکوفایی قفل شده و شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

آبنیکی ادامه داد: موضوع بعدی در رابطه با حاکمیت دولت و گلایه از شرکت‌های خصولتی بود، شرکت‌هایی هستند که از زیرساخت‌های بانکی استفاده می‌کنند و همزمان مجوز دانش بنیان می‌گیرد و از تسهیلات این شرکت‌ها هم استفاده می‌کند و در پارک‌ها نیز حضور دارد تا معافیت مالیاتی بگیرد و این مسئله بزرگترین آفت برای شرکت‌های دانش‌بنیان است که معاونت علمی می‌تواند کاری کند تا شرکت‌های خصولتی دانش بنیان نشوند یا حداقل در پارک‌ها مستقر نشوند.

منبع: فارس

 


تاریخ انتشار : 1397/08/05
کد : 76945
تعداد بازدید: 737