جمعه 9 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو شورای‌اسلامی‌شهر بجنورد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
اندیشۀ نخبگانی زیربنای ظهور تمدن‌ها است

امانی گفت: در دنیای امروز، ساختن تمدن نیاز به هزار سال زمان ندارد، گاهاً با یک محصول نخبگانی تمدنی جدید در کمتر از 40 سال شکل می‌گیرد.

ابراهیم امانی؛عضو شورای‌اسلامی‌شهر بجنورد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت حضور نیروی‌انسانی در توسعۀپایدار، گفت: حضور نیروهای نخبگانی، رکن پیشرفت و رشد جوامع بشری است.

وی افزود: تجربه‌جهانی نشان می‌دهد که هیچ ملتی بدون اتکا بر نیروی‌انسانی متخصص، متعهد، کارآ و در یک کلام نخبه، نمی‌تواند به توسعه برسد.

امانی ادامه داد: حضور این افراد در رأس امور و مدیریت تحولات، سبب کاهش هزینه و زمان و افزایش بهره‌وری سیستم می‌شود؛ بنابراین نیاز است در ابعاد مدیریتی نیز از توان نخبگان این حوزه استفاده بیشینه شود.

عضو شورای‌اسلامی‌شهر بجنورد تصریح کرد: مدیریت علاوه بر ویژگی‌های شخصیتی فرد، امروزه به عنوان یک دانش مطرح است. در واقع فرد مستعد برای تبدیل شدن به مدیری لایق و کاربلد، باید آموزش و مهارت کافی ببیند که این مهم نیازمند سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی دقیق است.

وی تأکید کرد: تربیت نسل مدیران هوشمند که بر دانش و ابزار روز مدیریت مسلط هستند و ادبیات آن را به خوبی می‌شناسند و علاوه بر همه این موارد، انگیزه لازم برای پیشبرد اهداف اجتماعی را دارند، یکی از ارکان اصلی برای رسیدن به نقطۀ مطلوب است.

امانی یادآور شد: در کشورهای توسعه‌یافته، مدیر موفق فردی است که بتواند نیروی‌انسانی متخصص و متعهد در زمینه‌های مختلف را شناسایی و در مسیر اهداف معین، همگرا کند. در واقع، هنر مدیر استفاده از توان و ظرفیت‌های موجود برای رسیدن به نقطۀ مطلوب است.

عضو شورای‌اسلامی‌شهر بجنورد خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری برای تربیت مدیران یکی از اقداماتی است که حتی به لحاظ هزینه نیز صرفه اقتصادی و اجتماعی دارد. در واقع برای گریز از مدیریت آزمون و خطا و یادگیری از راه تجربه (که آسیب‌های جدی برای کشور دارد)، بهتر است در حوزه‌های آموزش و مهارت‌افزایی هزینه کرد.

وی در ادامه به لزوم ماند نخبگانی اشاره کرد و گفت: این مسئله دو بخش مجزا دارد؛ از سویی خود افراد نخبه و متخصص باید در قبال جامعۀ بومی حس مسئولیت و دین داشته باشند و علی‌رغم تمام نارسایی‌ها، کمبودها و فقر امکاناتی، بوم و اقلیم خود را ترک نکنند و تلاش کنند با استفاده از مزیت‌های موجود و بر مبنای داشته‌های بومی (گرچه اندک) زمینه را برای توسعه فراهم کنند. از سوی دیگر، جامعه نیز اعم از توده‌های مردم، دستگاه‌های دولتی، سازمان‌های حکومتی و مردم‌نهاد، درک درستی از مفهوم نخبه داشته باشند و بپذیرند بدون حضورفعال این افراد جامعۀ انسانی هرگز به تعالی و رشد نمی‌رسد و بدانند طرح‌ها و ایده‌های نخبگانی برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی یک ضرورت است.

امانی اضافه کرد: در دنیای امروز، ساختن تمدن نیاز به هزار سال زمان ندارد، گاهاً با یک محصول نخبگانی تمدنی جدید در کمتر از 40 سال شکل می‌گیرد.

عضو شورای‌اسلامی‌شهر بجنورد در پایان گفت: مهاجرت نخبگانی از مناطق مختلف به کلانشهرها، بوم را فقیر و لاغر و مرکز را فربه و بی‌قواره خواهد کرد. در چنین شرایطی کشور با پیرامونی ناکارآ و مرکزی چاق مواجه می‌شود که قطعاً این موضوع از نشانه‌های توسعه نیست.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1397/06/14
کد : 76660
تعداد بازدید: 1835

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601