پنج شنبه 14 آذر 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری:
اقتصاد نوین بر پایۀ اندیشۀ نخبگانی استوار است

عباسی معتقد است: امروزه اقتصاد بر ظرفیت‌های علمی و نیروی‌انسانی تحصیلکرده و نخبه متمرکز است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جلسه شورای اداری استان چهارمحال‌و‌بختیاری با حضور استاندار، رییس بنیاد نخبگان استان، رئیس پارک علم‌وفناوری چهارمحال‌و‌بختیاری و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

در این نشست، اقبال عباسی؛ استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری با اشاره به اینکه ماهیت اقتصاد کشور تغییر پیدا کرده است، گفت: در شکل جدید به جای تأکید بر نیروی‌انسانی کارگر و یا ایجاد کارخانه‌های بزرگ، اقتصاد بر ظرفیت‌های علمی و نیروی‌انسانی تحصیلکرده و نخبه متمرکز است.

وی با تأکید بر اینکه حمایت از اجرا و تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان باید در اولویت‌کاری مسئولان قرار بگیرد، افزود: تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان و نخبگانی در افزایش نرخ اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی تأثیر مستقیم دارد.

عباسی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان با شیب فوق العاده ای در حال رشد است، افزود: با فراهم کردن بستر مساعد برای جوانان مستعد می توان به ارزش افزوده فوق العاده ای دست یافت که هیچ صنعت سنتی توان رقابت با این شکل از اقتصاد را نخواهد داشت.

استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری، وجود 300 هزار هکتار جنگل بلوط با تولید سالانه 150 هزار تن بلوط و 14 هزار هکتار بادامستان با تولید سالانه 24 هزار و 44 شرکت آبزی‌پروری با تولید حدود 22 هزار تن ماهی سردابی را بخشی از مزیت‌های چهارمحال‌و‌بختیاری دانست و ادامه داد: مزیت‌های بومی باید با استفاده از توان نخبگانی به مزیت رقابتی تبدیل شوند.

عباسی خاطرنشان کرد: فعالیت 130 شرکت دانش‌بنیان چهارمحال‌وبختیاری با 170 هزار دلار صادرات تولیدات، نشان‌دهنده توان بالای این استان در حوزه علم و فناوری است.

در بخش دیگری از این نشست، مجتبی بنیادیان؛ رییس بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به ضرورت شناسایی و هدایت استعدادها از دورۀ دبستان، گفت: برنامه ملّی شهاب با هدف شناسایی و فراهم کردن بستر مناسب برای شکوفایی استعداد‌های‌برتر دانش‌آموزی در سطح مدارس ابتدایی با همکاری آموزش‌و‌پرورش، جزء طرح‌های موفق در استان است.

وی افزود: مرحله هدایت باید با تلاش متولیان اجرایی، مشارکت بیشتر خانواده دانش‌آموزان و سازمان‌های مرتبط، به خوبی محقق شود. در این بین، توجه ویژه به پژوهش سراها می‌تواند در توانمندسازی دانش‌آموزان نقش بسزایی داشته باشد.  

بنیادیان مهاجرت نخبگانی را یکی از معضلات استان برشمرد و گفت: تنها با فراهم ساختن بستر مساعد و چرخه اشتغال، مدیریت منطقی و اصولی می‌توان نیروی‌انسانی متخصص و کارآمد را در استان نگه داشت.

در ادامۀ این نشست، اسماعیل پیرعلی؛ رئیس پارک علم‌و‌فناوری چهارمحال‌وبختیاری نیز گفت: 130 هسته رشد، شرکت فناور و شرکت دانش‌بنیان در استان فعالیت می‌کنند. تاکنون 65 محصول مختص این شرکت‌ها تجاری‌سازی و به کشورهای عراق و تاجیکستان صادر شده است.

وی در پایان افزود: علاوه بر اعطای تسهیلات مالی بسیار مناسب، به منظور حمایت از فعالان هسته رشد، شرکت فناور و شرکت دانش‌بنیان، 8500 مترمربع فضای صنعتی رایگان در اختیار افراد فعال قرار گرفته است.

تاریخ انتشار : 1397/06/04
کد : 76595
تعداد بازدید: 932

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601