استاندار خوزستان:
صنایع بزرگ خود را به پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان موظف کنند

شریعتی گفت: علاوه بر حمایت‌های دولتی در حوزۀ دانش‌بنیان و تجاری‌سازی اخترعات، صنایع بزرگ نیز باید خود را موظف به پشتیبانی از این بخش بدانند و ظرفیت‌های خود را در این مسیر بکار بندند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی شرکت‌های دانش‌بنیان و مخترعان برگزیده با استاندار خوزستان به همت بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در این نشست، شریعتی؛ استاندار خوزستان ضمن اعلام آمادگی و حمایت قاطع استانداری از شرکت‌های دانش بنیان و مخترعان، وجود کارگروهی ویژه برای رفع مشکلات این شرکت‌ها را اقدامی ضروری دانست و گفت: راهکارها و سیاست‌گذاری‌های لازم در مسیر فعالیت این شرکت‌ها در سطوح مختلف ملی و استانی باید تدوین شود تا فضای رقابت سالم در عرصه‌های نوآوری فراهم شود. این اقدام سبب توسعۀ کمّی و بهبود کیفی بخش دانش‌بیان نیز خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر حمایت‌های دولتی در حوزۀ دانش‌بنیان و تجاری‌سازی اخترعات، صنایع بزرگ نیز باید خود را موظف به پشتیبانی از این بخش بدانند و ظرفیت‌های خود را در این مسیر بکار بندند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: حمایت باید تا زمان سوددهی و تحت نظارت ادامه داشته باشد اما باید توجه داشت که شرکت دانش‌بنیان پس از مدتی، بتواند به ارزش‌افزوده مدنظر برسد و تأثیر خود را از راه خلاقیت، نوآوری، بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری، در اقتصاد استان برجا بگذارد.

شریعتی یادآور شد: یکی از اقدامات مهم برای طی کردن مسیر پیشرو، استفاده از تجربیات دیگر کشورها است. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با بررسی و بکارگیری تجربیات دیگران توانستند راه طولانی را در مدت زمان کمی طی کنند.

وی تأکید کرد: موانع پیشروی شرکت‌های دانش‌بنیان باید به حداقل برسد تا این شرکت‌های در بهترین فضای رقابتی ممکن به فعالیت بپردازند.

در بخش دیگری از این نشست، صابری؛ رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان به تبیین آسیب‌شناسی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور پرداخت و از آمادگی و حمایت بنیاد نخبگان خوزستان در کنار نهادهای توانمندساز دیگر از قبیل پارک علم‌و‌فناوری از شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

وی تأکید کرد: نقش تعاملی سازنده مراکز علمی با سایر دستگاه‌ها در جهت تجاری‌سازی و توسعه زیست‌بوم فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد استان خوزستان، بی‌بدیل است.

لازم به ذکر است، در این نشست برخی از مدیران و فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و مخترعان نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند که از آن جمله می‌توان به مسائل و مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی؛ لزوم همکاری بانک‌ها در خصوص تسهیلات و همچنین گسترش همکاری‌های دستگاهای اجرایی درون‌استانی اشاره کرد.

 

تاریخ انتشار : 1397/05/15
کد : 76483
تعداد بازدید: 900