عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
تیم‌سازی؛ از شاخصه‌های مهم افراد موفق است

انصاری گفت: حتی اگر استخدام هم وجود داشته باشد، افراد موفق در بین دانش‌آموختگان کسانی هستند که وارد کارآفرینی می‌شوند.

حمید انصاری؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و استاد معماری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه استخدام در رشته‌های معماری جا ندارد، گفت: استخدام در این رشته‌ها وجود ندارد چراکه وزارت مسکن، بنیاد مسکن و یا شهرداری‌ها اشباع شده‌اند.

وی افزود: حتی اگر استخدام هم وجود داشته باشد، افراد موفق در بین دانش‌آموختگان کسانی هستند که وارد کارآفرینی می‌شوند. این قبیل دانش‌آموختگان عمدتاً پس از پایان تحصیل تیم‌سازی می‌کنند.

انصاری ادامه داد: در رشته‌هایی مانند معماری، شاید قابلیت دانش‌بنیان شدن به طور مستقیم وجود نداشته باشد اما در همین رشته‌ها نیز می‌توان در محصولات جانبی، به سمت استفاده از فناوری‌های برتر حرکت کرد. شرکت‌های دانش‌بنیان الزاماً نباید روی بازارهای داخلی تمرکز کنند چراکه بسیاری از محصولات دانش‌بنیان در بازارهای همسایه می‌توانند به موفقیت‌های چشمگیر برسند حتی اگر در ایران فروش نداشته باشند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، آمایش نیروی‌انسانی را یکی از اصول اساسی ایجاد زیرساخت‌های اشتغال و کارآفرینی برشمرد و اظهار داشت: در بسیاری موارد، تعداد نیروی‌‎انسانی با نیازهای واقعی جامعه همخوانی ندارد؛ به عبارت دیگر، در برخی موارد که نیاز وجود دارد، نیروی‌انسانی متخصص و متعهد وجود ندارد و برعکس در برخی زمینه‌ها که نیازها اشباع شده است، همچنان دانشگاه و مراکز علمی در حال پذیرش دانشجو هستند.

استاد برجسته معماری یادآور شد: در واقع نظام عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد؛ در واقع پذیرش باید متناسب با نیروی‌متخصص باشد.

وی تأکید کرد: اگر تعداد دانشجو متناسب شود، دانشگاه و استاد فرصت دارند در کنار فعالیت‌های آموزشی، در ابعاد عملیاتی هم به مهارت و دانش دانشجو اضافه می‌کند. این روند سبب می‌شود، فارغ‌التحصیل دانشگاهی علاوه بر برخورداری از دانش روز، مهارت کافی را هم برای فعالیت در عرصه‌های واقعی کار و اشتغال پیدا کند.

انصاری در پایان خاطرنشان کرد: ورود دانشجو به دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی با هدف استخدام در هیئت‌علمی دانشگاه، یک دور باطل است.

تاریخ انتشار : 1397/04/12
کد : 76294
تعداد بازدید: 880