با هدف ایجاد ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه صورت می‌گیرد/
برگزاری مسابقات شناورهای هوشمند

دوره ششم مسابقات شناورهای هوشمند با هدف ارتباط مناسب بین صنعت و دانشگاه، ارتقاء سطح علمی دانشجویان و ترویج فرهنگ دریایی در تاریخ 1 تا 3 آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مسابقات شناورهای هوشمند همزمان با چهارمین جشنواره دریا مسیر پیشرفت با توجه به حضور گسترده و استقبال در دوره‌های قبلی در پاییز سال 1397 توسط دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان دریایی برگزار خواهد شد. به نفرات برگزیده جوایز ارزنده‌ای اهدا می شود.

علیرضا کاظمی پور دبیر اجرایی مسابقات شناورهای هوشمند با اشاره به پیشینه برگزاری این رویداد  گفت: مسابقات ملی شناورهای هوشمند از سال 1387 باهدف ارتباط مناسب بین صنعت و دانشگاه، ارتقاء سطح علمی دانشجویان و ترویج فرهنگ دریایی توسط قطب علمی هیدرودینامیک و دینامیک متحرک¬های دریایی دانشگاه صنعتی شریف تدوین و برنامه¬ریزی شد.

وی افزود: دوره‌های اول تا چهارم این مسابقات به ترتیب در سال¬های 1387، 1390 ، 1392 ،  1395و 1396  برگزار شد، که  در دوره¬ی اخیر تعداد 32 تیم از 19 دانشگاه سراسر کشور ثبت‌نام کردند.

دبیر اجرایی مسابقات شناورهای هوشمند با اشاره به اینکه دوره ششم مسابقات نیز در 1 تا 3 آبان ماه سال 1397 برگزار خواهد شد بیان کرد:  تاکنون 24 تیم در این مسابقات از دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی بیرجند، دانشگاه فنی حرفه‌ای کرمانشاه، امام خامنه‌ای، صنعتی بابل، باهنرترمان، بوعلی سینا، خلیج‌فارس، فردوسی مشهد، دریانوردی چابهار، آموزش عالی پاسارگاد، آموزش عالی خاوران و ارگان‌های مختلف ازجمله جهاد خودکفایی نداجا و موسسه آموزش کشتیرانی ثبت‌نام کرده اند.

کاظمی پور گفت: این مسابقات در دو رده‌ی هوشمند و کنترل از راه دور برگزار می¬شود و شامل دو آیتم سرعت و قابلیت مانور و همچنین یک آیتم ویژه است. شرکت‌کنندگان باید بدون برخورد با موانع و با بیشترین سرعت ممکن آیتم را تمام کرده و رکورد ثبت کنند. در این دوره از مسابقات آیتم ویژه تحت عنوان اطفاء حریق به‌صورت تخصصی توسط کمیته فنی موردبررسی قرارگرفته و آیین‌نامه آن در اساسنامه درج گردیده است. این بخش از مسابقه نیز به‌صورت کنترلی و هوشمند اجرا خواهد شد و شناورها باید در یک مسیر مشخص اهداف فرضی را شناسایی و با پاشش آب اطفاء حریق انجام دهد.

بر اساس این گزارش؛ دبیرخانه مسابقات در نظر دارد جهت بالا بردن کیفیت و آشنایی بیشتر شرکت‌کنندگان از اصول پایه‌ای مهندسی دریا و مهندسی معماری کشتی دوره‌های آموزش فشرده تحت عنوان طراحی شناورها، تحلیل‌های هیدروستاتیکی و هیدرودینامیکی و همچنین مراحل و روش‌های ساخت مدل‌های کامپوزیتی و چوبی را در دانشگاه صنعتی شریف برگزار نماید.

تاریخ انتشار : 1397/04/06
کد : 76259
تعداد بازدید: 1290