پنج شنبه 8 اسفند 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هیئت‌علمی سازمان پژوهش علمی و صنعتی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
تحقیقات دانشگاهی باید منطبق بر استانداردهای بین‌المللی باشد

الیاسی کارِ گروهی را مهمترین اصل تحقیقات کاربردی دانست و گفت: پژوهش‌های علمی علاوه بر انطباق با استانداردهای بین‌المللی، باید در توسعۀ کشور نیز کارآ باشند.

علی الیاسی؛ عضو هیئت‌علمی سازمان پژوهش علمی و صنعتی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم سازمان‌دهی موضوعات و فعالیت‌های تحقیقاتی کشور، گفت: حرکت به سمت تعریف پروژه‌های کاربردی، الزامی انکارناپذیر برای پیشرفت و توسعه است.

وی با بیان اینکه چارچوب و کیفیت آموزش باید در همۀ مقاطع مورد توجه اکید قرار بگیرد، افزود: در بهترین حالت پروژه‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه‌ها و یا رساله‌های دانشگاهی باید هم از لحاظ علمی مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشند و ضوابط حاکم بر کارِ تحقیقاتی در آنها رعایت شود و هم اینکه به لحاظ نتیجه، بتوانند در راستای توسعه و پیشرفت کشور کارآ باشند.

الیاسی ایجاد تعامل نظام‌مند دانشگاه و صنعت را یکی از ارکان فعالیت‌های تحقیقاتی استاندارد برشمرد و ادامه داد: دانشگاه و صنعت باید فعالیت‌های خود را هم‌راستا کنند تا اقدامات پژوهشی شکل منطقی داشته باشند و علاوه بر حمایت‌های دولتی، از سوی منابع بخش‌خصوصی و صنعت نیز مورد حمایت قرار بگیرند.

این محقق‌ مهندسی شیمی تصریح کرد: متأسفانه بخش زیادی از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه به امور محاسباتی خلاصه و محدود شده است این در حالیست که اگر بر مبنای نیازهای موجود در بخش‌های مختلف خاصه صنعت، پروژه تعریف شود، قطعاً هم هزینه‌ها و امکانات مورد نیاز تأمین می‌شود و هم نتیجۀ کار از ارزش‌افزودۀ بالایی برخوردار خواهد بود.

وی ادامه داد: نکتۀ مهم در انجام فعالیت‌های پژوهشی کاربردی، لزوم کارِ گروهی است. این مهم یکی از ارکان موفقیت در عرصه‌های عملیاتی علم است چراکه در ابعاد واقعی، هرگز یک تخصص و یا مهارت نمی‌تواند راه‌گشا و مشگل‌گشا باشد؛ البته در این بخش اقدامات خوبی انجام شده است اما برای رسیدن به جایگاه مطلوب، جامعۀ علمی نیازمند تمرین بیشتری است.

عضو هیئت‌علمی سازمان پژوهش علمی و صنعتی تأکید کرد: اهم مشکلات جامعۀ علمی در تیم‌سازی، فرهنگی است؛ به همین دلیل از همان ابتدا باید گروه براساس منطق موجود در پروژه شکل بگیرد تا اختلافات احتمالی کمینه شود. اگر فرهنگ کارِ گروهی به درستی نهادینه شود، می‌توان با تشکیل تیم‌های بزرگ، اشتراک‌گذاری بی‌بدیلی از داشته‌ها رقم زد که قطعاً این ظرفیت می‌تواند بسیاری از چالش‌ها و مسائل کشور را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت رفع کند.

الیاسی در ادامه با اشاره به لزوم ایده‌پردازی، اظهار داشت: ایده‌های خلاقانه و کوچک باید به سمت کسب‌وکارهای نوپا حرکت کنند که برای تحقق این هدف، آموزش کاربردی و منطقی گام نخست است. افزایش دانش و اطلاعات از فضای موجود، افزایش اعتمادبه‌نفس و کاهش غرور کاذب و فراگیری مهارت‌های عملی ازجمله مواردی است که برای موفقیت در عرصۀ کسب‌وکار خلاقانه و نوپا باید رعایت شود.

وی در پایان تأکید کرد: علاوه بر عوامل فنی و فردی، اجتماع نیز باید پذیرای ایده نو باشد و زیرساخت لازم برای موفقیت کسب‌وکار در بازار را فراهم کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/04/06
کد : 76253
تعداد بازدید: 601

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601