در یاسوج صورت گرفت/
بازدید اجتماعات نخبگانی کهگیلویه‌و‌بویراحمد از شرکت آسه یاسوج

اجتماعات نخبگانی استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد از شرکت آسه، تولیدکننده پودر و عصاره شیرین‌بیان بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای اجرای برنامه‌های مصوب سال 1397، بازدید علمی تخصصی ویژه اجتماعات نخبگانی رشته‌های کشاورزی، شیمی و بیوشیمی با هدف ایجاد ارتباط بین صنعت و مستعدان‌برتر دانشگاهی از شرکت آسه یاسوج به همت بنیاد نخبگان کهگیلویه‌و‌بویراحمد صورت گرفت.

شرکت آسه یاسوج با 50 نفر پرسنل و چهار شیفت کاری، سالانه 1000 تن شیرین‌بیان به صورت عصاره و پودر تولید می‌کند که تمامی آن را به کشورهای اروپایی بخصوص آلمان صادر می‌کند و تنها شرکت تمام صادراتی استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد است.

شیرین‌بیان (Glycyrrhiza glabra) گیاهی خودرو است و در اکثر نقاط ایران به فراوانی می‌روید. قسمت مورد استفادۀ شیرین‌بیان ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه که دارای ترکیبات مختلفی است و مهم‌ترین ماده آن، اسید گلیسریزیک است که پنجاه برابر از شکر شیرین‌تر و مقدار آن با توجه به شرایط محیطی و گونه گیاه بین ۵ تا ۲۰ درصد است.

 تقویت‌کننده سیستم گوارش و اختلالات معده، تسکین سرفه، التیام‌بخش دستگاه تنفسی، درمان سوءهاضمه، ضدالتهاب، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن، تسکین گلودرد، محافظت از کبد، ضد ویروس، باکتری و قارچ، کاهش وزن، مناسب برای سندرم روده تحریک‌پذیر، اگزما و ملین از جمله موارد دارویی این گیاه است. علاوه بر مصرف فرآورده‌های شیرین بیان در پزشکی، داروسازی؛ عصاره و پودر شیرین‌بیان در صنایع غذایی، پاستیل‌سازی‌، دخانیات، طب‌سنتی و صنایع‌بهداشتی نیز مصارف متعدد دارد.

لازم به ذکر است، در این بازدید مستعدان‌برتر و مخترعان‌برگزیده استان با روند خشک‌کردن، آسیاب، مسیر فرآوری، خطوط تولید نهایی محصول و در نهایت بسته‌بندی و آشنا شدند. 

 

تاریخ انتشار : 1397/03/19
کد : 76147
تعداد بازدید: 1212