برنامۀ بازدید از باغ گیاه‌شناسی ملی ایران برگزار شد

رویداد فرهنگی بازدید از باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در قالب جشنوارۀ گلاب‌گیری و عرقیات گیاهی به همت بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای برگزاری برنامه‌های بازدید تخصصی با هدف توان‌افزایی نخبگانی، رویداد فرهنگی بازدید از باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در قالب جشنوارۀ گلاب‌گیری و عرقیات گیاهی با حضور جمعی از مستعدان‌برتر به همت بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

در این برنامه، شرکت‌کنندگان پس از حضور در محل، با گونه‌های گیاهی موجود آشنا شدند.

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان‌ها و همچنین رویشگاه‌های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا، چین و ژاپن) تشکیل شده است.

علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیازدار ایران و باغ میوۀ ایرانی و همچنین قطعات آموزشی‌ـ‌نمایشی شامل باغ‌های سنگی و صخره‌ای، باغ‌های نمایشی، آبشارها و دریاچه‌ها وجود دارد.

همچنین باغ گیاه‌شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بهره‌گیری از روش‌های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌شود. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ‌های گیاه‌شناسی به آن پرداخته می‌شود.

لازم به ذکر است، علاوه بر اهداف تحقیقاتی و علمی، هدف از احداث باغ گیاه شناسی، ایجاد مجموعه‌ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز یا در گلخانه‌ها است.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/02/29
کد : 76044
تعداد بازدید: 878