سه شنبه 2 بهمن 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

استاندار خراسان‌جنوبی:
چاره‌اندیشی برای نخبه‌‍پروری آینده ضرورت دارد

همایش ملّی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ ویژه خاندان راشد محصل با همکاری بنیاد نخبگان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش ملّی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ ویژه خاندان راشد محصل با حضور مقامات استان، مدیران، رؤسای دستگاه‌های درون‌استانی و جمعی از مفاخر علمی کشور در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

در این همایش، محمدمهدی مروج الشریعه؛ استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید برای نخبه‌‍پروری آینده چاره‌اندیشی شود، اظهار داشت: خاندان راشد محصل، وارث میراث بزرگ تاریخی با ماهیت فرهنگی هستند.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به ضرورت الگوسازی برای نسل‌های آتی، گفت: باید به راهی رسید که مستعدان و سرآمدان بسیاری راه راشدها را در پیش بگیرند.

وی افزود: برای چگونگی تداوم این راه برای نسل‌های آینده، باید چاره‌اندیشی شود.

‌حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر عبادی؛ نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس‌شورای‌اسلامی نیز در همایش ملی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ با بیان اینکه در قرآن کریم نسبت به معرفی الگوهای انسانی برای جوانان سفارش شده است، اظهار داشت: رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی باید خاندان راشد محصل و نخبگان منطقه را به عنوان الگوهای شایسته به جوانان معرفی کنند.

وی تأکید کرد: استان خراسان‌جنوبی مملو از نخبگان است و در بسیاری از علوم جایگاه خاصی دارد که باید معرفی شوند و جوانان باید با این الگوها آشنا شوند.

در ادامه، احمد خامسان؛ سرپرست دانشگاه بیرجند گفت: توجه به زندگی خاندان راشد محصل نشان می‌دهد که در سخت‌ترین شرایط، امیدی برای ارتقای کشور وجود دارد.

وی افزود: پیشرفت کشور از طریق تعلیم و تربیت و شکل‌گیری شخصیت انسان‌های متخصص و کاربلد تحقق می‌یابد.

خامسان با بیان اینکه پاسداشت خاندان راشد محصل به نوعی پاسداشت تمام فعالیت‌هایی است که در راستای پیشرفت کشور انجام داده‌اند؛ اظهار داشت: اگر استادان، مسئولان و دست‌اندرکاران بتوانند الگوهای خوبی باشند قطعاً آسیب‌های اجتماعی مهار می‌شود و کشور به سمت تعالی و پیشرفت خواهد رفت.

سید سعیدرضا احمدی‌زاده؛ رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی نیز برگزاری اینگونه همایش‌ها را برای جوانان و دانشگاهیان الگوساز و هویت‌ساز دانست و افزود: ملاک تکریم علاوه بر جایگاه علمی افراد، توجه به جایگاه فرهنگی بزرگان و خدمات آنان به فرهنگ و توسعه کشور است.

وی بیان کرد: خاندان راشد محصل مدارج علمی را طی کرده و بسیار اخلاق‌مدار هستند. اخلاق‌مداری، مهمترین درس این اساتید و بزرگان است. باید به منش و روش و اخلاق خاندان راشد محصل و سایر بزرگان علم و فرهنگ توجه کرد و از آن برای رسیدن به فرهنگی غنی و علم والا، الگوبرداری کرد.

در بخش دیگری از این همایش، پیام سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان قرائت شد.

در این پیام آمده است: «علم اگر همراه با عمل صالح باشد، عزت آورده و سعادت می‌آفریند و دانای کل عالم، علم نافع را به هر کس اراده کند عطا می کند. عالم عامل سزاوار ستایش است و اوست که می تواند منشا خیرات و برکات فراوان در جامعه باشد و می توان به عالم ربانی و فقیه اهل‌بیتعلیه‌السلام مرحوم محمدحسین راشد محصل اشاره کرد که عمری با تقوا در میان مردم زیست و با آزاداندیشی و سماحت اندیشه مطرح نظر علما و مردم دیار خویش قرار گرفت و عمری را به تدریس علوم دینی پرداخت و به تبلیغ عملی اسلام اهتمام ورزید. همچنین از او فرزندانی دانشمند و فاضل به یادگار ماند که هریک ستاره ای درخشان در سپهر علم و ادب این سرزمین هستند، جا دارد از فرزندان آن مرحوم شادروان دکتر محمدعلی راشد محصل پزشک متخصص استاد دانشگاه علوم پزشکی، دکتر محمدرضا راشد محصل استاد ادبیات فارسی، دکتر محمدتقی راشد محصل استاد فرهنگ و زبان های باستانی، دکتر محمدحسن راشد محصل استاد رشته کشاورزی و دکتر جلیل راشد محصل استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران به عنوان یادگاران گرامی آن عالم وارسته یاد کرد و از زحمات بی‌دریغ این خاندان در ترویج، توسعه و تعلیم‌بخشی رشته های مختلف علمی در کشور به نیکی یاد کرد».

رونمایی از «سند هویتی خاندان راشد محصل» با مشارکت اداره‌کل ثبت احوال استان و رونمایی از کتاب «یاد یاران» با موضوع معرفی خادمان علم و فرهنگ از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

در پایان طی مراسم از مقام علمی، فرهنگی و معنوی خادمان علم و فرهنگ خراسان‌جنوبی مرحوم شیخ محمدحسین راشد از علمای بیرجند و پنج فرزند دانشمند او محمدرضا راشد محصل؛ استاد و عضو قطب علمی دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه فردوسی، محمدتقی راشد محصل؛ استاد پژوهشگاه علوم‌انسانی، جلیل راشد محصل؛ استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران، محمد حسن راشد محصل؛ استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و مرحوم محمد علی راشد محصل؛ استاد فقید دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

 

تاریخ انتشار : 1397/02/26
کد : 76036
تعداد بازدید: 340

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601