برگزاری اولین همایش زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری

اولین همایش زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری در شهرکرد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای اشاعۀ فرهنگ جامعۀ بومی، اولین «همایش زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری» با محورهای مطالعات زبان و زبانشناشی، فرهنگ و عناصر فرهنگی بختیاری به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری با مشارکت دانشگاه پیام‌نور شهرکرد برگزار شد.

میرجلال‌الدین کزازی؛ عضو هیأت‌علمی دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان اینکه بختیاری را بخت، یار است، گفت: بختیاری‌ها بیش از دیگر ایرانیان زبان فارسی را پاس داشته‌اند و این امر نشان از اصالت این نژاد دارد.

وی با اشاره به اینکه هر قومی که شاهنامه را گرامی بدارد ایران را گرامی داشته است، افزود: پیوند با شاهنامه در فرهنگ، زبان و ادبیات قوم بختیاری از دیگر ویژگی‌های ممتاز این قوم به شمار می‌رود.

کزازی زبان را پایدارترین و ماندگارترین نماد فرهنگی جوامع دانست و ادامه داد: البته نباید از این نکته غافل شد که زبان، به عنوان زنده‌ترین و پویاترین نماد فرهنگی دائما درحال تغییر است.

کزازی با اشاره به اینکه گویش‌ها و زبان‌های بومی ایرانی جدای از زبان فارسی نیستند، افزود: مرگ و نابودی هر واژه بخشی از فرهنگ و تاریخ مملکت را به گورستان فراموشی می‌سپرد. زبان ایرانیان حکایت از پشتوانه‌ای چندین هزارساله از تاریخی اساطیری و اهورایی است بنابراین نابودی برخی واژگان اصیل در زبان و ادبیات پارسی و جایگزینی با واژه‌هایی سخیف اتفاق بسیار ناخوشایندی است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: حفظ زبان پارسی، این میراث هزارساله معنوی در گرو پایبندی به ملیت ایرانی و تفاخر به ارزش‌های ملی، بومی و قومی است.

در ادامۀ این همایش، علیرضا آبرود؛ رئیس دانشگاه پیام‌نور چهارمحال‌و‌بختیاری، ایجاد بستر برای تبادل نظر و انتشار تحقیقات و پژوهش‌ها در این حوزه را از اهداف برگزاری این همایش ملی عنوان کرد.

و با بیان اینکه زمان ارسال مقالات به این همایش از بهمن سال گذشته تا اوایل اردیبهشت امسال بود، افزود: در این مدت 165مقاله از استان‌های خراسان‌رضوی، اردبیل، تهران، کردستان، خوزستان ، لرستان و چهارمحال‌و‌بختیاری به دبیرخانه همایش ارسال شد که 12 مقاله از این تعداد به صورت سخنرانی و 110 مقاله در قالب پوستر ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است: بختیاری‌ها، یکی از کهن‌ترین و ریشه‌دارترین اقوام و تبارهای ایرانی‌اند که با تنوّع جغرافیای زیست و به‌ویژه در حوزة زاگرس، دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای بسیار فراوانی در زمینة مطالعات زبان و زبان‌شناسی، ادبیّات و عناصر و مؤلّفه‌های فرهنگی و مردم‌شناسی‌ هستند.

بررسی اعیاد، مناسک و شعائر بومی، ملی و مذهبی و تجلی آنها در زبان و ادبیات بختیاری، نقد و تحلیل عناصر نظم و نثر، ادبیات بختیاری (عاشقانه ها، سوگ سروده ها، ترانه ها، لالایی ها، متل‌ها، قصّه‌ها، کار سروده، بازی سروده، کوچ سروده و...)، پیوند ادبیّات بومی و عامّة بختیاری با ادبیّات رسمی ایران، مذهب در فرهنگ و ادبیّات بختیاری، نقد و بررسی سفرنامه ها، خاطرات و... در ادبیّات یا قوم بختیاری، پیوند هنر محلّی و فرهنگ و ادبیّات بختیاری، اسطوره های امنیت در زبان و گویش بختیاری، فلسفه و عرفان در ادبیّات بختیاری، راه‌کارهای ترویج لهجه‌ها، گویش‌ها و گونه‌های زبانی با تکیّه بر زبان بختیاری، نقد جامعه شناختی فرهنگ و ادبیّات بختیاری در شهرکرد، از دیگر اهداف برگزاری این همایش ملی بود.تاریخ انتشار : 1397/02/23
کد : 76008
تعداد بازدید: 1508