مطالعات علمی در حوزه علوم اعصاب شناختی در کشور گسترش می‌یابد

کارگاه آموزشی و تخصصی الکتروفیزیولوژی "پچ کلمپ" برای ترویج  و گسترش مطالعات علمی در حوزه علوم اعصاب شناختی توسط دانشگاه تربیت مدرس و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دراین کارگاه تخصصی ، اساتید داخلی و خارجی آخرین اطلاعات و تجربیات خود در زمینه امکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی را در اختیار محققان و علاقه مندان قرار دادند.

حسین عزیزی کارشناس ارشد ستاد درباره این رویداد اظهار کرد: حدود هفتاد نفر از دانشجویان دوره های دکتری پزشکی، پسا دکتری و استاد یاران جوان تحت نظر اساتید مجرب حوزه الکتروفیزیولوژی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی و نیز پروفسور" السدر گیب" استاد دانشگاه" UCL" لندن بصورت تئوری و علمی آموزش می بینند. تکنیک " پچ کلمپ" امکان مطالعه حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی را برای دانشمندان امکان پذیر کرده است. 

وی ادامه داد: با این تکنیک می توان تغییرات الکتریکی نورون های مغز را مورد بررسی و مطالعه قرار داد و یکی از ویژگی های آن تولید پتانسیل عمل زبان ارتباطی نورون های مغزی با یکدیگر است.

 عزیزی یادآور شد: در برخی از اختلالات شناختی در مغز، تغییراتی در ویژگی های الکتریکی سلول ها روی می دهد که از طریق این تکنیک همچنین می توان تاثیر داروها و مواد را در سطح یک سلول مورد مطالعه قرار داد.

وی همچنین بیان کرد: در سال های اخیر  برای توسعه زیر ساخت ابزار های الکتروفیزیولوژی در کشور ، کمک های فراوانی از سوی ستاد علوم شناختی صورت گرفته و چندین مرکز دانشگاهی با حمایت های این ستاد به چنین تجهیزات و امکاناتی مجهز شدند.

عزیزی ابراز کرد: به منظور افزایش بهره وری از چنین تجهیزات با ارزشی ، به هم اندیشی اساتید و نخبگان این حوزه نیاز است  و در این کارگاه تخصصی امکان مطالعه در حوزه علوم اعصاب شناختی در سطح یک سلول مغزی در اختیار علاقه مندان و محققان قرار می گیرد.

این کارگاه آموزشی تا روز بیستم اردیبهشت ماه جاری ادامه دارد.

تاریخ انتشار : 1397/02/18
کد : 75979
تعداد بازدید: 989