مهلت ارسال آثار به «رقابت علمی کنز» تمدید شد

مهلت ارسال فایل تصویری از دستاوردهای علمی به نخستین دوره «رقابت علمی کنز» که در حاشیه جایزه مصطفی(ص) به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تا 25 خردادماه 97 تمدید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جایزه مصطفی(ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می ‌شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام (ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی (ص)، به معنای برگزیده نام‌ گذاری شده است. بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از اندیشمندان و دانش ‌پژوهان جوان جهان اسلام، اقدام به برگزاری مسابقه ‌ای تحت عنوان کنز می کند.

این مسابقه برای پژوهشگران زیر 45 سال مسلمان، درپنج حوزه ‌ی سلامت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، آب و محیط زیست، انرژی و اقتصاد برگزار می ‌شود. ارائه راهکارهای مبتنی بر علم برای پاسخ به مسائل جوامع بشری یکی از ویژگی‌ های مهم جهت داوری آثار است.

در این رقابت، شرکت کنندگان باید دستاورد‌های علمی خود اعم از ایده، مقاله و اختراع را در قالب یک فایل تصویری 3 الی 5 دقیقه ای از طریق همین وبسایت به دبیرخانه ارسال نمایند. در مرحله اول داوری آثار از طریق جمع سپاری صورت می پذیرد و هریک از شرکت کنندگان 5 فیلم از حوزه مرتبط با خود را با معیارهای تعیین شده از سوی دبیرخانه ارزیابی می کند و آثار برتر برای مرحله بعد انتخاب می شوند.

سپس در جلسه ای با حضور اعضای کمیته علمی، آثار داوری تخصصی شده و 3 فیلم برتر هر حوزه اعلام می شوند و به مراسم اختتامیه راه پیدا می کنند. در مراسم اختتامیه 15 نفر(3 نفر برتر هر حوزه) به ارائه دستاورد علمی خود در مقابل داوران رقابت، سیاستگذاران و دانشمندان برتر جهان اسلام می پردازند و از 3 نفر برتر تقدیر به عمل می آید.

کنز رقابتی است میان دانش‌پژوهان، دانشجویان و اساتید که ایدههای خود را در قالب یک ارائه تصویری حداکثر 5 دقیقه‌ای مطرح می‌کنند. این رویداد برای یافتن بهترین راه‌حل‌های علمی به‌منظور حل مشکلات کشورهای اسلامی با اهداف استفاده از ظرفیت‌های جامعه متخصصین، انباشتی از آثار برای بهره‌برداری آتی،‌ ارتقاء سطح انگیزش و خلاقیت نخبگان جوان،‌ بسترسازی جهت شناسایی و تبادل ایده‌های علمی و فناورانه، استمرار تعامل محققان از طریق فضای مجازی و ظرفیت‌سازی فرصت‌های مطالعاتی برگزار می‌شود.

مهلت ارسال فایل تصویری از دستاوردهای علمی به نخستین دوره «رقابت علمی کنز» که در حاشیه جایزه مصطفی(ص) برگزار می‌شود تا 25 خردادماه 97 تمدید شد.

جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. جایزه مصطفی (ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از  برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

بر اساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.

تاریخ انتشار : 1397/02/05
کد : 75915
تعداد بازدید: 1663