داروی حفاظت از فضانوردان در برابر اشعه های فضایی

محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی دارویی برای فضانوردان تهیه کنند تا از آنان در برابر اشعه های فضایی محافظت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ گروهی از محققان سراسر جهان تصمیم دارند با یک طرح جدید از فضانوردان در برابر اشعه های فضایی محافظت کنند. این طرح حتی می تواند فضانوردان را بدون قرار گرفتن در معرض اشعه های مرگبار فضایی در سفری سه ساله به مریخ برساند.

محققان شرکت Insilico Medicine Inc (فعال در حوزه هوش مصنوعی) با گروهی از دانشمندان سراسر جهان همکاری می کنند آنها معتقدند اکتشافات بشر در حوزه ژن درمانی و تولید دارو برای ماموریت های آتی فضانوردان به اعماق فضا کمک حال است.

در همین راستا دانشمندان سعی دارند داروهایی شخصی سازی شده برای بدن فضانوردان تهیه کنند. برای این منظور آنها از هوش مصنوعی استفاده می کنند تا متوجه شوند کدام سلول ها دربرابر دیگری مقاوم هستند و با استفاده از ژن درمانی آن را قدرتمندتر می کنند.

دانشمندان تخمین می زنند سفر رفت و برگشت به مریخ فضانوردان را در برابر ۶۰۰mSv اشعه قرار دهد.

این درحالی است که طبق استاندارد آنها هر فضانورد در طور حیات خود نباید در برابر اشعه هایی باشدت ۸۰۰ تا ۱۲۰۰mSv قرار گیرد. به گفته محققان میزان اشعه هایی که فضانوردان در برابر آن قرار می گیرند ۴۰ تا ۱۰۰ برابر میزانی که به ساکنان زمین می رسد.

تاریخ انتشار : 1397/01/19
کد : 75827
تعداد بازدید: 974