عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌تحقیقات در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
فقدان‌فرهنگ کارِ گروهی مهمترین ضعف جامعۀ علمی است/ ضرورت نگاه ملی در تعریف پروژه‌های گروهی

قدمیان گفت: نحوۀ کارگروهی و الزامات آن و همچنین چگونگی تجمیع تخصص‌ها و مهارت‌ها حول یک موضوع مشخص، باید آموزش داده شود.

حسین قدمیان؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌تحقیقات در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، فقدان‌فرهنگ کارِ گروهی را مهمترین ضعف جامعۀ علمی دانست و گفت: این موضوع به یک معضل در اجتماع ایرانی تبدیل شده که متأسفانه به دانشگاه نیز سرایت کرده است.

وی کار تیمی را مهمترین رکن موفقیت پژوهشی برشمرد و افزود: نحوۀ کارگروهی و الزامات آن و همچنین چگونگی تجمیع تخصص‌ها و مهارت‌ها حول یک موضوع مشخص، باید آموزش داده شود. علاوه بر آن سرمایه‌گذاری و اعمال سیاست‌های  تشویقی نیز می‌تواند در توسعۀ این فرهنگ نقش بسزایی داشته باشد.

قدمیان ادامه داد: گروه تحقیقاتی باید متناسب با تقاضای بیرونی فعالیت کند و بر مبنای آن از تخصص‌های متنوع استفاده کند تا بتواند نگاه همه‌جانبه‌ای به موضوع مورد نظر داشته باشد. چراکه مشکلات امروز جوامع بشری چند بُعدی هستند و برای رفع آنها نیز نیاز به تنوع تخصص است.

محقق برجستۀ مهندسی انرژی با اشاره به لزوم مدیریت صحیح گروه‌های تحقیقاتی، این مهم را یک امر تخصصی دانست و اظهار داشت: مدیریت گروه تحقیقاتی یک امر کاملاً تخصصی است که باید به دانش‌آموختگان و افراد با تجربه در این حوزه سپرده شود. به عبارت بهتر، مدیر گروه الزاماً نباید محقق و یا متخصص باشد بلکه در وهلۀ اول باید به معنای واقعی «مدیر» باشد. امروزه کشورهای پیشرفته به نقش مهم مدیریت در انجام امور رسیده‌اند و به همین دلیل رشته‌هایی مانند مدیریت بیمارستان به عنوان یک رشتۀ تخصصی و جدا از پزشکی تعریف می‌شود.

وی با اشاره به لزوم تخصیص صحیح بودجه، پرهیز از تمرکزگرایی را یک امری ضروری دانست و تصریح کرد: اختصاص بودجه‌ها به یک رشته و شاخۀ تحقیقاتی خاص، سبب گردش انرژی انسانی و اندیشۀ نخبگانی به آن سمت و تمرکز روی آن و در نهایت غفلت از دیگر رشته‌های تحقیقاتی می‌شود. در این شرایط بهتر است که بودجه بین بخش‌های کابردی  که قابلیت دانش‌بنیان شدن دارند، تقسیم شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌تحقیقات در پایان با اشاره به ضرورت نگاه ملی در تعریف پروژه‌های گروهی، تصریح کرد: نظارت منطقی باید بر عملکرد گروه‌ها وجود داشته باشد و بر اساس این نظارت و نتایج حاصل‌شده، گروه مورد حمایت قرار گیرد و از تسهیلات اعطایی برخوردار شود تا از هدررفت انرژی و سرمایه پیشگیری شود.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/27
کد : 75784
تعداد بازدید: 1031