احداث شهر سلول و بهره‌مندی از فرصت دانشگاه جهت تبدیل علم به ثروت

فاز اول پروژه نخستین شهر سلول که مرکزی برای فعالیت 50 شرکت دانش بنیان و کارآفرین است، در زمینی به مساحت 10 هکتار در دانشگاه خوارزمی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری احداث می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت پروژه شهر با اشاره به اهمیت توسعه دانشگاه‌های کشور در همه جهات علوم و فناوری های نوین از جمله علوم و فناوری‌های سلولهای بنیادی افزود: باید همه دانشگاه‌ها در جهت پیشبرد و توسعه علوم نوین با نگاه کارآفرینی و ایجاد اشتغال با استفاده از پتانسیل‌های موجود فعالیت کنند. 

وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به فکر کم کردن فاصله بین تولیدات دانشگاهی با بازار است، گفت: شهر سلول مجموعه‌ای است که برای نخستین مرتبه در کشور در کنار دانشگاه در حال شکل گرفتن است. 

حمیدیه همکاری دانشگاه خوارزمی به عنوان یک بخش دولتی با بخش خصوصی در جهت راه اندازی این پروژه عظیم را یکی از اهداف ستاد در اجرای پروژههای کلان با مشارکت بخش غیر دولتی برشمرد و از استقرار تعداد زیادی شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه سلولهای بنیادی در شهر سلول تا چند سال آینده خبر داد.

 وی افزود: آینده کشور به سمت تولید و تجاری سازی محصولات این حوزه در مجموعههای مشابه این پروژه خواهد بود. دبیر ستاد با اشاره به شناخته شدن استان البرز به عنوان استان فناور، خواستار همکاری بیشتر مراکز مختلف دولتی در جهت توسعه علم سلول درمانی در این استان شد.

زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاران اقتصاد دانش بنیان باید فراهم شود 

محمد علی نجفی استاندار البرز، در آیین آغاز عملیات عمرانی نخستین پروژه شهر سلول در دانشگاه خوارزمی گفت: امروز کار ویژه ای در حال انجام است؛ پیش‌تر به حرکت دانشگاه‌های بزرگ دنیا در حوزه علمی غبطه می‌خوردیم؛ اما امروز خود در زمینه علم و فناوری صاحب نام هستیم. 

وی در ادامه با بیان اینکه ایجاد زیر ساخت‌ها برای سرمایه گذاران بعنوان بخشنامه باید به دستگاه‌ها ابلاغ شود؛ گفت: همه شهرداری‌ها و بخش‌ها باید زمینه را برای حضور سرمایه گذاران اقتصاد دانش بنیان فراهم کنند. 

به گفته نجفی، احداث شهر سلول و بهره مندی از فرصت دانشگاه برای تبدیل علم به ثروت حرکتی نو و فرصتی ویژه برای مدیران استانی فراهم می کند. 

استاندار البرز گفت: احداث شهر سلول و سایر اقدامات حمایتی موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود. وی بیان کرد: به دنبال ایجاد مشاغل محدود در کارگاه‌های تولیدی کوچک نیستیم، بلکه هدف ما ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ است که این مهم نیز با تلفیق صنعت و دانشگاه محقق خواهد شد. 

ایجاد دانشگاههای فناور وکارآفرین برای کاهش فاصله دانش و بازار

محمدعلی سبحان اللهی رییس دانشگاه خوارزمی بابیان اینکه دانشکده علوم دانشگاه خوارزمی پتانسیل لازم برای همکاری علمی با شهر سلول را دارد، تصریح کرد: به همین منظور با هدف توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با استفاده از حمایت‌های بخش غیردولتی اقدامات لازم برای ایجاد این شهر را انجام داده است. 

در ادامه محمدامیر امیر‌خانی مسوول شورای راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول¬های بنیادی معاونت علمی با اشاره به اینکه در ایران از 12 سال گذشته تمرکز ویژه‌ای در حوزه علوم و فناوریهای نوین انجام شده است، گفت: در سال‌های آینده بخشی از بازار سلامت در اختیار حوزه‌ علوم و فناوریهای سلولهای بنیادی قرار خواهد گرفت. 

محمدعلی زاهد مدیر پروژه شهر سلول نیز در این مراسم گفت: شهر سلول با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ایجاد می شود. 

وی در ادامه با بیان اینکه پروژه مذکور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور ایجاد می شود افزود: سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی شاخهای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است.  

زاهد با اعلام اینکه عملیات اجرایی فاز اول پروژه شهر سلول با حمایت بخش دولتی و خصوصی صورت می پذیرد بیان کرد: استقرار 50 شرکت مرتبط با سلول درمانی و پژوهش‌های کاربردی سلول درمانی و پزشکی بازساختی در فاز اول این پروژه در دستور کار قرار دارد.

مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت پروژه شهر سلول در دانشگاه خوارزمی، با حضور امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی، محمدعلی نجفی استاندار البرز، محمدعلی سبحان اللهی رییس دانشگاه خوارزمی، فریدون مهبودی رییس هیئت مدیره سندیکای زیست فناوری، محمدامیر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ، محمدعلی زاهد مدیر پروژه شهر سلول و جمعی از مسئولان کشوری و مدیران دانشگاه در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1396/12/21
کد : 75757
تعداد بازدید: 926