عضو هیئت‌علمی گروه روانشناسی و مشاوره دانشگاه شهرکرد:
مشکلات با تغییر نگرش، حل می‌شود/ شادی، ساخت‌و‌ساز شناختی است

ربیعی با اشاره به اینکه تنها چیزی که روی آن کنترل وجود دارد، نوع نگرش نسبت به مسائل است، گفت: شادي، نوعي ساخت‌و‌ساز شناختي محسوب می‌شود كه افراد با كنار هم قرار دادن تجربه‌ها به آن می‌رسند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستاي ایجاد روحیۀ نشاط و طراوت در بین مستعدان‌برتر و توانمندسازی آنان از طريق کسب مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی، کارگاه آموزشی «تکنیک‌های افزايش شادكامي و اميد به زندگي» به همت بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، محمد ربيعي؛ عضو هيئت‌علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد با اشاره به اينكه شادكامي يعني رضايت داشتن از زندگي، گفت: شادکامی‌ دسـت‌ کـم دو جز اساسی‌ عاطفی و شناختی دارد.

وی با اشاره به اینکه شادکامی متضاد افسردگی‌ نیست، افزود: نبود افسردگی دلیل لازم‌ برای‌ رسیدن‌ به شادکامی‌ است؛ شادکامی‌ دارای سه جزء اساسی‌ هیجان مثبت، رضایت از زندگی و نبود هیجان‌های منفی است.

ربيعي ادامه داد: واژه شادي هنگامي استفاده می‌شود كه انسان درباره كيفيت زندگي خويش دست به يك ارزيابي كلي بزند؛ اين قضاوت خود نشانگر يك فعاليت عقلاني است. پس شادي صرفاً مجموعه‌اي از لذت‌ها نيست بلكه نوعي ساخت‌و‌ساز شناختي نيز محسوب می‌شود كه افراد با كنار هم قرار دادن تجربه‌ها به آن می‌رسند.

وی اظهار داشت: شادي نشان‌دهنده درك كمال مطلوب زندگي نيست بلكه نشان‌دهنده مقدار و ميزان كيفي است. هنگامي كه می‌گوییم فردي شاد است، بدين معني است كه وي زندگي خود را بيش از آنكه نامطلوب بداند، مطلوب می‌پندارد.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه شهركرد در بخش ديگری از این کارگاه، به تغيير نگرش‌ها، مداخله سطح عيني و استانداردها بر افزايش كيفيت زندگي و رسيدن به اصل شادي اشاره داشت و خاطرنشان كرد: هر چه استانداردهاي زندگي کاهش یابد، شادکامی افزایش پیدا می‌کند.

ربيعي در پایان با اشاره به تغيير نگرش در زندگي و چگونگی برخورد با مسائل مختلف، گفت: مشکلاتی که اغلب موجب ناراحتی می‌شوند به راحتی با تغییر نگرش قابل حل هستند. زندگی پر از اتفاقات غیرقابل کنترل است. در اغلب موارد تنها چیزی که روی آن کنترل وجود دارد، نگرش نسبت به مسائل است.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/15
کد : 75717
تعداد بازدید: 1664