عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا سلام‌الله:
مهمترین عامل قدرت و جایگاه زن در خانواده، سطح سرمایه فرهنگی است

کارگاه «قدرت و جایگاه زن در خانواده بر اساس سلامت‌روان و رضایت از زندگی مشترک» در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه «قدرت و جایگاه زن در خانواده بر اساس سلامت‌روان و رضایت از زندگی مشترک» به همت بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی و با همکاری استانداری و آموزش‌وپرورش استان، برگزار شد.

در این کارگاه، منادی؛ جامعه‌شناس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا سلام‌الله با تأکید بر سخن فدریک‌لوپ‌لی جامعه‌شناس فرانسوی مبنی بر اینکه ساختار خانواده در یک جامعه مطابق با ساختار همان جامعه است و هردو در تعامل با یکدیگرند، گفت: اگر انسجام جامعه از بین برود، قطعاً بنیاد خانواده نیز متلاشی می‌شود.

وی خانواده را نخستین آموزشگاه بشری دانست و افزود: خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی، رکن اساسی یک جامعه محسوب می‌شود. استحکام و سلامت آن، استحکام و سلامت جامعه را تضمین و جامعه را در مسیر پیشرفت هدایت می‌کند؛ در حالیکه، ضعف و ناسلامتی آن، جامعه را دچار مشکل و چه بسا بحران روبرو کرده و مانع از پیشرفت جامعه خواهد شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا سلام‌الله ضمن تأکید بر الگو پذیری فرزندان پسر از پدر و فرزندان دختر از مادر، با تقسیم خانواده به سه گروه درون‌گرا، هم‌گون و تشدیدکننده، یادآور شد: یکی از معضلات اصلی جامعه عدم گفت‌وگوی متقابل است؛ به گونه‌ای که بین فرزندان و والدین گفت‌وگوی دوطرفه شکل نمی‌گیرد و در نتیجه شناخت کافی بین طرفین بوجود نمی‌آید.

منادی ادامه داد: مهمترین عامل قدرت و جایگاه زن در خانواده، سطح سرمایه فرهنگی است. هرچه سطح سرمایۀ فرهنگی زن افزایش یابد به همان اندازه زن از قدرت بیشتری در خانواده برخوردار خواهد بود. از سوی دیگر، سرمایۀ فرهنگی و سرمایۀ روانی باعث رضایت از زندگی مشترک نیز خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در خانواده، زن در نقش مادر و مدیر داخلی، نقش بسیار مهم و کلیدی دارد که نخست، چگونگی جایگاه او و قدرت در خانوداه مهم و قابل تعمق است و دوم، سلامت روان یا سرمایۀ روانی او در کنار سرمایۀ فرهنگی در رضایت از زندگی زناشویی نقش دارد.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/13
کد : 75701
تعداد بازدید: 1128