با هدف ترویج کتابخوانی/
مسابقۀ «یوز کتاب» برگزار شد

مسابقۀ «یوز کتاب» به همت بنیاد نخبگان استان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با هدف ترویج فرهنگ مطالعه کتاب، مسابقۀ کتابخوانی «یوزکتاب» در سه مرحله به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار شد.

در این مسابقه، علاوه بر ترویج فرهنگ کتابخوانی، به طور غیرمستقیم به ترویج فرهنگ خوب خواندن کتاب نیز توجه شد. به عبارت دیگر، در طی این مسابقه، شرکت‌کنندگان با فواید ادبیات کهن فارسی، نقادانه خواندن کتاب، تأثیر کتابخوانی بر خوب نوشتن و همچنین مهارت‌های کتاب‌شناسی و کتاب‌فروشی آشنا ‌شدند.

در مرحلۀ اول، چهار سؤال از متون کهن ادبیات فارسی مطرح شد. هدف از این مرحله، آشنایی و مأنوس شدن بیشتر شرکت‌‌کنندگان با گنجینه‌های کهن ادبیات فارسی بود. به همین منظور، در این مرحله، بخش‌هایی از متون کهن فارسی انتخاب شد که برای برطرف کردن دغدغه‌های انسان امروزی مفید باشد.
در مرحلۀ دوم، برای آشنایی مخاطبان با ادبیات فارسی معاصر و همچنین آشنایی غیرمستقیم با مبانی نقد ادبی و فهم صحیح متون ادبی، دو سؤال هدفمند از ادبیات داستانی معاصر مطرح شد.

مرحلۀ سوم به‌صورت حضوری به میزبانی بنیاد نخبگان فارس برگزار شد. در این مرحله، میزان آشنایی شرکت‌گنندگان به عنوان یک کتاب‌خوان با کتاب‌ها و مهارت خواندن نقادانه‌ی کتاب مورد سنجش قرار گرفت. علاوه بر این شرکت‌کنندگان، خلاقیت خود را در نوشتن به عنوان یک نویسنده محک زدند؛ چرا که نتیجۀ نهایی خوب خواندن، خوب نوشتن است.

در انتهای این مرحله، شرکت‌کنندگان، به منظور درک صحیح و ملموس‌تر فرصت‌ها و چالش‌های دنیای کتاب و نویسندگی، در یک کتاب‌فروشی به عنوان یک کتاب‌شناس و کتاب‌فروش مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در پایان، نیز به برگزیدگان مرحلۀ نهایی علاوه بر جایزۀ نقدی، بن خرید کتاب اهدا شد تا به صورت نمادین، حضور کتاب به عنوان یک کالای ضروری فرهنگی، در سبد خرید خانواده‌ها ترویج شود.

لازم به ذکر است، در بهار سال 97 مسابقه یوزکتاب به صورت کشوری و در سطح بنیادهای نخبگان سراسر کشور برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار : 1396/12/12
کد : 75692
تعداد بازدید: 1116