رئیس بنیاد نخبگان گیلان:
ایجاد مرکز نوآوری و فناوری، ظرفیت‌های استانی را سامان‌دهی می‌کند

اصفهانی گفت: راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری می‌تواند هدایت و توانمندسازی خلاقیت‌های نوآورانه را جهت افزایش بهره‌وری، افزایش ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی در منطقه ساماندهی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛  کارگاه آموزشی ترویج مقررات و آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان، به همت بنیاد نخبگان گیلان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد.

این کارگاه هدف معرفی سیاست‌‌ها، مقررات و آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان شامل جایزه‌‌های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر، شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی، شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده، شناسایی و پشتیبانی از اعضای هیئت‌علمی برگزیده و انواع جایزه ‌های حمایتی و همچنین تشریح سیاست‌‌های جاری بنیاد ملی، برگزار شد.

در این کارگاه، مسعود اصفهانی؛ رئیس بنیاد نخبگان گیلان، با اشاره به سند راهبردی کشور در امور نخبگان و تعریف مستند نخبه و فعالیت‌های نخبگانی، استان گیلان و شهرستان لاهیجان را ازقطب های نخبه‌خیز کشور دانست و اظهار داشت: نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه‌گزینی و نخبه‌گماری، چکیده واژگانی وظایف بنیاد ملی نخبگان بوده و بنیادهای استانی در راستای همین اهداف موظف به برگزاری رویدادهای مختلف و یا حضور در سایر رویدادهایی هستند که امکان وصول به این اهداف فراهم شود.

وی افزود: تشریح جزئیات وظایف بنیاد در محل‌هایی که امکان تحقق این اهداف وجود دارد، از جمله دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی استان با در نظر گرفتن همین اهداف طراحی و برنامه‌‌ریزی می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان با مرور اجمالی بر مقررات و آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان، به سابقه برگزاری مشترک جشنواره رویش با دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سال گذشته اشاره کرد.

اصفهانی ایشان با تشریح برنامه تکریم و الگوسازی از نخبگان و تأکید بر الگوسازی از مفاخر بومی برای استعدادهای برتر نسل اخیر، برگزاری مراسم تکریم و الگوسازی از دکتر علی درویش‌زاده؛ از مفاخر زمین‌شناسی کشور در سال آینده با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان را از برنامه‌های آتی این بنیاد برشمرد.

وی در ادامه اظهار داشت: بروز و شکوفایی خلاقیت‌های فردی و گروهی نیازمند ایجاد محیط مناسب و فراهم شدن اکوسیستم کارآفرینی است و نیاز به همکاریِ هم‌افزایانه همه سازمان‌ها و مؤسسات دارد. بر همین اساس، بنیاد نخبگان استان گیلان آمادگی دارد به منظور چرخش توانمندی و انتقال تجربیات و ایجاد انگیزه در بین جامعۀ نخبگانی و دانشگاهی،  فعالان عرصه‌های دانش‌بنیان را جهت همکاری به دانشگاه معرفی کند.

اصفهانی تصریح کرد. از دانشگاه انتظار می‌رود که با ایجاد و توسعه فضای فعالیت‌های خلاقانه و همچنین و جلب حمایت از مؤسسات و سازمان‌های شهری، به ایجاد اکوسیستم کارآفرینی کمک کند.

رئیس بنیاد نخبگان گیلان ادامه داد: راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری در شهرستان لاهیجان که در برخی محصولات و صنایع دارای ظرفیت‌های منحصر‌به‌فردی است، می‌تواند یکی از ارکان توسعۀ بومی را فراهم کند. این مرکز می‌تواند هدایت و توانمندسازی خلاقیت‌های نوآورانه استعدادهای برتر و مخترعان را جهت افزایش بهره‌وری و افزایش ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی در منطقه ساماندهی کند.

اصفهانی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با توجه به ظرفیت‌های بالای انسانی و امکاناتی و با اثرگذاری چشمگیری که در منطقه دارد، می‌تواند محل مشترکی برای تشکیل هستۀ اصلی راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری برای شرق گیلان باشد.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/12
کد : 75691
تعداد بازدید: 870