رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی:
کارگروه تخصصی؛ زیربنای برون‌رفت از چالش‌های درون‌استانی است

نشست هم‌اندیشی اجتماع نخبگانی و دانشگاهی خراسان‌جنوبی به همت بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای افزایش تعامل مستعدان‌‎برتر و جامعۀ دانشگاهی، نشست هم‌اندیشی اجتماع نخبگانی و دانشگاهی خراسان‌جنوبی به همت بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در این نشست، سید سعیدرضا احمدی‌زاده؛ رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی گفت: بنیاد ملی نخبگان با عنایت به سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر گسترش تعامل سطوح مختلف حاکمیتی با کانون‌های تفکر نخبگانی به منظور مشارکت آنها در امور مسئله‌شناسی دستگاه‌های اجرایی با حضور فعال نخبگان در فرآیند آینده‌نگری، تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی و اتاق‌های فکر را با حضور نخبگان، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان و نمایندگان دستگاه‌اجرایی در دستور کار خود دارد.

وی افزود: با توجه به دستور استاندار مبنی بر تشکیل اتاق فکر و مشکل‌یابی، بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی در نظر دارد اتاق فکری با حضور اعضای هیئت‌علمی متخصص و مدیران اجرایی تشکیل دهد و مهمترین معضلات و اولویت‌های استان را مورد بررسی قرار داده و به مسئولان مربوطه ارجاع دهد.

اسکندری؛ عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیا دانشگاه بیرجند نیز با تاکید بر لزوم پرهیز از اقتصاد دولتی، اقتصاد مردم‌نهاد را نیاز امروز کشور و استان برای توسعه دانست و گفت: اقتصاد باید بر پایۀ مقتضیات بومی و به صورت مردم‌نهاد و از دالان ایجاد و توسعۀ صنعت، رشد کند تا به پویایی برسد.

شیوا؛ عضو هیئت‌علمی گروه معدن دانشگاه بیرجند هم با اشاره به اینکه ایجاد صنایع معدنی یک اولویت است، اظهار داشت: ظرفیت‌های معدنی بسیار در استان وجود دارد که می‌تواند ارزش‌افزودۀ بالایی ایجاد کند.

خطیب؛ عضو هیئت‌‍‌علمی گروه زمین‌شناسی دانشگاه بیرجند تشکیل اتاق فکر و کارگروه‌های تخصصی را بهترین راه‌کار برای برون‌رفت از چالش‌های درون‌استانی دانست و تصریح کرد: جذب ظرفیت و سرمایه‌گذاری خصوصی و مدیریت صحیح داشته‌های بومی، دو ابزار مهم برای عملیاتی‌شدن ایده‌های اتاق فکر و کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان استان است.

در ادامه، آیتی؛ عضو هیئت‌علمی گروه علوم‌تربیتی دانشگاه بیرجند نیز تأکید کرد: برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذار ابتدا باید تربیت مدیران و ایجاد تفکر خلاق و انگیزه در آنان مدنظر باشد. برگزاری دور‌ه‌‌های آموزشی و بازدیدهای علمی می‌تواند در وسیع‌شدن افق‌دید مدیران استانی تأثیرگذاری مثبت و ملموسی داشته باشد.

در ادامه حکیم‌پور؛ عضو هیئت‌علمی گروه مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند به اهمیت توجه به سند آمایش استان و سند توسعه صنعتی خراسان‌جنوبی اشاره کرد و افزود: اکثر طرح‌ها در بازاریابی دچار ضعف هستند و محصولاتی که توان رقابت ندارند، محصولاتی هستند که از تکنولوژی عقب می‌مانند این در حالیست که صنایعی مانند گردشگری مورد غفلت واقع شده‌اند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/12/09
کد : 75684
تعداد بازدید: 900