عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
اخلاق و احترام متقابل، زیربنای کارِ گروهی است

کریمی گفت: کارِ گروهی تنها زمانی خروجی مناسب خواهد داشت که اعضا علاوه بر اخلاق و احترام متقابل، به قیود از پیش تعیین‌شده نیز پایبند باشند.

رضا کریمی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت توسعۀ فرهنگ کارِ گروهی، گفت: کارِ گروهی نباید اسیر شعارزدگی شود.

وی افزود: یکی از عوامل فقدان‌ فرهنگ کار تیمی در بین جامعۀ علمی کشور، حضور ظاهری و اسمی افراد است. به عبارت دیگر، نام فرد بدون اینکه نقشی در روند انجام پروژه و یا حتی تعریف آن داشته باشد، در زمرۀ افراد گروه در پتنت و یا مقاله آورده می‌شود. در نتیجه افراد ترجیح می‌دهند به صورت انفرادی کار کنند.

کریمی با بیان اینکه فرهنگ احترام به یکدیگر باید در جامعۀ علمی نهادینه شود ادامه داد: کارِ گروهی تنها زمانی خروجی مناسب خواهد داشت که هر فرد با احترام به دیگری، وظیفۀ خود را انجام دهد و به قیود از پیش تعیین‌شده پایبند باشد و اخلاق گروهی را رعایت کند.

این محقق شیمی با اشاره به عدم‌ارتباط منطقی بین دانشگاه و صنعت، این موضوع را ناشی از تجربه‌های تلخ گذشته عنوان کرد و اظهار داشت: متأسفانه در گذشته، دانشگاه نتوانسته است نیازها خواسته‌های صنعت را به خوبی پاسخ دهد و به همین دلیل صنعت امروزه از رجوع به دانشگاه‌های داخلی خودداری می‌کند. از سوی دیگر، دانشگاه نتوانسته است به میزان حمایت‌های دولتی که از فعالیت‌های آن شده است، خروجی مناسب داشته باشد و در توسعه کشور اثرگذار باشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان بیان داشت: صنعت با توجه به تجربه خود، ترجیح می‌دهد برای رفع مشکلات موجود خود به تکنیسین‌ها و دانشگاه‌های خارجی رجوع کند. در واقع گناه فقدان‌ارتباط بین دانشگاه و صنعت، بیش از صنعت بر گردن دانشگاه است.

وی تصریح کرد: نظام ارزشیابی و ارزیابی دانشگاه نیز باید اصلاح شود و افرادی به عنوان برتر و برگزیده معرفی شوند که بتوانند در بُعد عملی نیز کارآیی داشته باشند و نتیجۀ فعالیت‌هایشان در جامعه ملموس و محسوس باشد. در واقع امروزه به همان میزان که مشابه‌دارو در بازار وجود دارد، مشابه‌دانشمند نیز در دانشگاه وجود دارد. افرادی که دانشمند خطاب می‌شوند اما اثری نه در مرزدانش دارند و نه در ابعاد کاربردی؛ همین روند سبب می‌شود افراد ناکارآمد به عنوان دانشمند به صنعت معرفی شوند و در نهایت به دلیل کارآ نبودن، سبب بدبینی صنعت به دانشگاه شوند.

کریمی تأکید کرد: افرادی که توان انجام فعالیت‌های عملی و حل مشکلات موجود را دارند باید به صنعت معرفی شوند تا بتوانند اثرگذاری مثبت در روند حرکتی کشور داشته باشند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/12/08
کد : 75673
تعداد بازدید: 2103