عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
تعریف و بیان اولویت‌ها، اولین گام کارِ گروهی نخبگان

قاضی‌خانی گفت: نیازهای موجود در استان‌ها باید احصاء شود تا فعالیت علمی براساس چالش‌های واقعی و نه نیازهای غیرواقعی انجام شود. از سوی دیگر، فعالیت‌ها باید انطباق لازم با فرهنگ بومی را نیز داشته باشند.

محسن قاضی‌خانی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت تعریف اولویت‌های تحقیقاتی کشور، گفت: اولین گام برای هم‌راستا کردن تخصص‌های موجود در کشور؛ تعریف و بیان اولویت‌ها است.

وی با اشاره به لزوم پرهیز از شعارزدگی، افزود: باید فرهنگ کارِ گروهی در بین دانشگاهیان نهادینه شود و بدانند که با فعالیت فردی نمی‌توانند به اثرگذاری محسوس برسند، بنابراین با پرهیز از آمار و شعارزدگی و یا اسم‌ قرض دادن به یکدیگر، باید براساس اولویت‌های موجود گروه مأموریت‌گرا تشکیل شود.

قاضی‌خانی ادامه داد: نیازهای موجود در استان‌ها باید احصاء شود تا فعالیت علمی براساس چالش‌های واقعی و نه نیازهای غیرواقعی انجام شود. از سوی دیگر، فعالیت‌ها باید انطباق لازم با فرهنگ بومی را نیز داشته باشند.

محقق برجستۀ مهندسی مکانیک اظهار داشت: مطالبه‌گرا، هدفمند و نتیجه‌گرا بودن از مهمترین ویژگی‌های یک گروه تحقیقاتی کارآمد است. علاوه بر آن، هرگونه حمایت و یا ارائه تسهیلاتی نیز باید تحت نظارت منطقی اعطا شود. به عبارت دیگر، فعالیت‌های انجام‌شده به طور پیوسته باید بر مبنای نیازهای واقعی کشور انجام شوند. در این گروه، وظایف، محور فعالیت‌ها و نقش هر یک از اعضا باید به خوبی مشخص و معین باشد و در نهایت همۀ اقدامات در راستای رسیدن به نتیجه از پیش تعیین‌شده انجام شوند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین عوامل در گروه، مدیر گروه است که علاوه بر مهارت لازم برای ادارۀ امور، باید به لحاظ اخلاقی و روانی نیز قابلیت مدیریت یک گروه تحقیقاتی را داشته باشد. این فرد باید از تجربه کافی در انجام طرح‌های کلان و توانایی لازم برای هدایت پروژه‌های ملی سرآمد باشد.

دانش‌آموختۀ دانشگاه لیدز انگلستان با اشاره به هدف پروژه‌ها تحقیقاتی، تصریح کرد: گروه‌ها هر یک باید بنا بر مأموریت و رسالت خود عمل کنند و در این بین هیچ یک از اهداف کاربردی و یا مرز دانش مورد غفلت قرار نگیرند. برخی از موضوعات باید بنا بر مقتضیات، نیازها و چالش‌ها و همچنین مزیت‌های بومی تعریف شود. نتیجۀ این نوع فعالیت‌ها کارکرد مطلوبی در جامعۀ بومی و منطقه‌ای خواهد داشت حتی اگر قابلیت توسعه به همۀ کشور را نداشته باشد. در واقع، این قبیل فعالیت‌ها زمینه‌ساز توسعۀ بومی بر مبنای مزیت‌های ذاتی هستند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: برخی از پروژه‌ها بر نیازهای عمومی کشور استوار هستند. به عبارت دیگر، موضوع تحقیقاتی، یکی از اولویت‌های ملی است که می‌تواند زمینه‌ساز توسعۀ کشور باشد و شمولیت ملی دارد؛ بنابراین برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که هیج یک از دو دسته نیاز موجود، به بهانۀ دیگری مورد غفلت قرار نگیرد.

قاضی‌خانی در پایان خاطرنشان کرد: نیازهای بومی با بکارگیری ظرفیت‌های بومی رفع می‌شود؛ بنابراین دستگاه‌های درون‌استانی نقش حمایتی مهمی در این بخش دارند.

تاریخ انتشار : 1396/12/07
کد : 75665
تعداد بازدید: 1007