با همکاری معاونت علمی انجام می‌شود/
برگزاری نخستین همایش «وقف و علم و فناوری»

نخستین همایش «وقف و علم و فناوری» با همکاری معاونت علمی چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نخستین همایش ملی «وقف و علم و فناوری (الگوی توسعه و ترویج)» با همکاری مرکز تحقیقات و توسعه وقف دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی مشهد، کمیته یاوران وقف علم و فناوری، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و دیگر نهادهای علمی کشور، به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

در این همایش مسئولین عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد نقشه جامع علمی کشور سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، آستان قدس رضوی، استادان برجسته دانشگاه و حوزه درزمینه الگوهای توسعه و ترویج فرهنگی در رابطه وقف و علم و فناوری سخنرانی خواهند داشت.

محورهای نخستین همایش ملی «وقف و علم و فناوری (الگوی توسعه و ترویج)» شامل تبیین ضرورت توسعه وقف در عرصه علم و فناوری؛ تحلیل و تفسیر کلام امام و رهبری پیرامون وقف در زمینه علم و فناوری؛ تببین نیات و مصادیق وقف در حوزه علم و فناوری در کشور شامل: مدارس، دانشگاه، مراکز پژوهشی، جوایز علم و فناوری، حمایت از نخبگان، نوآوران و تجاری‌سازی فناوری‌ها، گرنت‌های پژوهشی، تقویت زیرساخت‌های توسعه فناوری، حمایت از واحدهای فناور و شرکت‌های نوپا و  است.

از دیگر محورهای این رویداد می‌توان به تببین نقش وقف در تحقق سیاست‌های کلان علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی، بررسی و تحلیل تجارب موفق بین‌المللی در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی؛ الگوی توسعه و اجرایی‌سازی گفتمان وقف در حوزه علم و فناوری؛ الگوی فرهنگی مناسب جهت توسعه و ترویج فرهنگ وقف در زمینه علم و فناوری در بین گروه‌های مختلف (فعالین عرصه علم و فناوری، گروه‌های خیرین و واقفان، ایرانیان خارج از کشور، عموم مردم و غیره) اشاره کرد.

مدل‌های مختلف جذب منابع خیرین و واقفان عرصه علم و فناوری (وقف و اخوات آن، وقف مشارکتی و غیره)؛ الگوهای مختلف ساختاری مناسب جهت توسعه وقف در زمینه علم و فناوری (بانک و صندوق‌های وقفی، بنیادهای حامی دانشگاهی، بنیادهای تحقیقاتی و غیره)؛ 

بهبود نظام مدیریت وقف در زمینه علم و فناوری به عنوان راهکاری اساسی در توسعه وقف علم و فناوری

نقش سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری (رگولاتوری) در توسعه وقف علم و فناوری از دیگر محورهای نخستین همایش ملی «وقف و علم و فناوری (الگوی توسعه و ترویج)» محسوب می‌شود.

همچنین می‌توان به محورهایی چون نقش بازیگران مختلف (حاکمیت، حوزه‌های علمیه، فعالین عرصه علم و فناوری، سازمان‌های مردم‌نهاد و غیره) در توسعه وقف در حوزه علم و فناوری؛ راهبردها و اقدامات موردنیاز در توسعه وقف در حوزه علم و فناوری؛ بررسی و تحلیل تجارب مدیریتی وقف و امور خیریه در کشورهای مختلف (کشورهای اسلامی و غیر اسلامی) نقش علم و فناوری در احیاء و ارتقای بهره‌وری موقوفات اشاره کرد.


راهکارهای علمی و فناورانه در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات کشاورزی؛ راهکارهای علمی و فناورانه در احیا و ارتقای بهره‌وری بقاع متبرکه؛ راهکارهای علمی و فناورانه در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات آب؛ راهکارهای علمی و فناورانه در احیا و ارتقای بهره‌وری سایر موقوفات؛ وقف علمی و فناورانه و نقش آن در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات از موضوعاتی است که در نخستین همایش ملی «وقف و علم و فناوری (الگوی توسعه و ترویج)» مطرح می‌شود.

نخستین همایش ملی «وقف و علم و فناوری (الگوی توسعه و ترویج)» با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار : 1396/12/02
کد : 75639
تعداد بازدید: 1101