با هدف ترویج فرهنگ ایده‌پردازی/
اولین دورۀ «تربیت مربی خلاقیت» برگزار شد

دوره |«تربیت مربی خلاقیت» به همت بنیاد نخبگان استان فارس و با همکاری آموزش‌وپرورش استان برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای توسعۀ فرهنگ ایده‌‎پردازی و خلاقیت در اکوسیستم نخبگانی، اولین مرحله از اولین دورۀ «تربیت مربی خلاقیت» به همت بنیاد نخبگان استان فارس و همکاری اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان در شیراز برگزار شد.

در این دوره آموزشی دو روزه که با شرکت 23 معلم و مسؤول پژوهشسرا از سراسر استان فارس برگزار شد، مفاهیم بنیادین و اصلی خلاقیت بیان شد. شرکت‌کنندگان این دوره در چهار کارگاه آموزشی با عناوین «چیستی خلاقیت»، «آموزش خلاقیت»، «تهیه و تدوین مطالب خلاق» و «سنجش خلاقیت» شرکت کردند.

در کارگاه چیستی خلاقیت، شرکت‌کنندگان با مبانی اساسی و اصلی خلاقیت , نحوه ارتباط نگرش‌ها نسبت به مسائل مختلف خلاقیت، آشنا شدند. در این کارگاه آموزشی، تعاریف و مدل‌های مختلف خلاقیت ارائه و جایگاه ذهن و محیط در پرورش خلاقیت تشریح شد.

در کارگاه آموزش خلاقیت نیز مبانی تدریس خلاق ارائه و پس از آن تکنیک‌های آموزش خلاقیت برای معلمان تدریس شد و سپس شرکت‌کنندگان در گروه‌های چند نفره به تمرین و بررسی این تکنیک‌ها پرداختند.

در روز دوم، کارگاه تهیه و تدوین مطالب خلاق در دو بخش «تئوری‌های تهیه و تدوین مطالب خلاق» و «استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی در تهیه و تدوین مطالب خلاق» برای شرکت‌کنندگان برگزار شد.

برپایی کارگاه سنجش خلاقیت آخرین بخش این دوره آموزشی بود که در آن،  ابتدا مبانی و اصول سنجش و تعاریف و تمایزات آن با اندازه‌گیری، ارزشیابی و آزمون، تشریح شد و سپس در بخش دوم، شرکت‌کنندگان ضمن آشنایی با اصول سنجش خلاقیت، به‌صورت فردی و گروهی به انجام تمریناتی در خصوص خودارزیابی و دگرارزیابی خلاقیت پرداختند. ارائۀ شیوه‌های مختلف سنجش خلاقیت شخص و محصول از دیگر بخش‌های این کارگاه بود.

در پایان این مرحله، پروژه اقدام‌پژوهی برای شرکت‌کنندگان تعیین شد که با انجام آن و کسب امتیازهای لازم می‌توانند در «مرحله تکمیلی تربیت مربی خلاقیت» شرکت کنند. 

تاریخ انتشار : 1396/11/28
کد : 75618
تعداد بازدید: 864