عضو هيئت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد:
خودآگاهی گام نخست مدیریت هیجان است

شریفی گفت: فرد هرچه از خودآگاهی یا شناخت بیشتری نسبت به خود برخوردار باشد، در شناسایی افکار اشتباه و کنترل هیجان منفی قدرت بیشتری خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنياد نخبگان چهارمحال‌و‌بختياري در راستاي فعالیت‌های تربیتی و آموزشی، كارگاه آموزشي«تکنیک­های تنظیم هیجانی (مدیریت خشم، اضطراب و نگرانی)» را با حضور مخترعان‌ برگزیده و مستعدان‌برتر بومی برگزار كرد.

در این کارگاه، طيبه شريفي؛ عضو هيئت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد با اشاره به ضرورت مديريت هيجان‌ها، گفت: عدم‌مدیریت صحیح هیجان‌هایی مانند خشم می‌تواند روابط اجتماعی افراد را تحت‌تأثیر قرار دهد و در صورتیکه به خوبی کنترل نشوند، سلامت جسمی و روانی افراد را به خطر بیاندازد.

شريفي افزود: مهارت مدیریت هیجان به فرد کمک می‌کند بتواند هیجان‌های منفی خود را شناسایی و کنترل کند و سبب جلوگیری از تسلط هیجان بر رفتار شود.

عضو شوراي علمي بنياد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری اظهار داشت: فرد هرچه از خودآگاهی یا شناخت بیشتری نسبت به خود برخوردار باشد، در شناسایی افکار اشتباه که سبب هیجان منفی می‌شوند، قدرت بیشتری خواهد داشت.

وی با اشاره به برخي از راهكارهاي شناختي و رفتاري مديريت اضطراب، خاطرنشان كرد: باید اضطراب را به عنوان بخشی از زندگی پذیرفت که ممکن است برای هر کسی پیش آید؛ بنابراین نباید با تفکر بد و منفی درباره خود، مسائل را تشدید کرد. بر همین اساس باید با پرهیز از کمال‌گرایی، از موقعیت اضطراب دوری کرد.

شريفي با بیان اینکه افسردگی می‌تواند از خلق پایین به معنای غمگینی یا افسردگی شدید به معنای بالینی آن را در بر بگیرد، تصریح کرد: غمگینی یک هیجان منفی است که افراد به دلایل مختلف آن را تجربه می‌کنند. باید دانست، تفاوت افراد موفق با شكست‌خورده، فقط در گام آخر است؛ كساني كه افسرده‌اند به توانمندي‌هاي پايدار خود مشکوک هستند.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد در پایان تأکید کرد: همانگونه که افراد از لحاظ فیزیکی با هم متفاوت‌اند، از لحاظ اندیشه هم با هم فرق دارند، بنابراین باید برای نظرات دیگران ارزش قائل بود.

لازم به یادآوری است، این کارگاه با هدف پیشگیری از آسیب­های فردی و اجتماعی، ارتقاء سطح سلامت روان و توانمند‌سازی اجتماع نخبگانی با کسب مهارت­های زندگی فردی و اجتماعی، برگزار شد.
تاریخ انتشار : 1396/11/25
کد : 75609
تعداد بازدید: 1728