عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
کیفیت بهتر و خدمات ارزان‌تر، دو رکن مهم اقتصاد دانش‌بنیان است

آقاجانی دلاور با اشاره به لزوم جهت‌دهی به اجتماع نخبگانی برای حضور در عرصۀ دانش‌بنیان، گفت: نظارت بر عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان و اعطای تسهیلات براساس میزان کارآیی، یک الزام است.

مجتبی آقاجانی دلاور؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه، گفت: صنعت امروزی کشور نیازی به علم روز ندارد؛ به همین دلیل از دانشگاه فاصله گرفته است.

وی افزود: صنعت داخلی به تکنیسین نیاز دارد و نه دانشگاه. در واقع فرهنگ رشد و توسعه در صنعت وجود ندارد و به همین دلیل نیز سیاست‌گذاری دانشگاه به سمت مرزدانش و مقاله جهت‌دهی شده است.

آقاجانی دلاور ادامه داد: به عنوان نمونه امروزه در کشور، صنعتی به نام صنعت خودروسازی داریم که درست و یا نادرست و بنا به شرایط مختلف، می‌تواند به خوبی محصولات خود را بدون آنکه از نظر کیفی ارتقاء دهد، به فروش برساند حتی اگر محصولات آن در قیاس با محصولات روز دنیا، به لحاظ کیفیت سال‌ها عقب‌تر باشند. بدیهی است که این صنعت به دانشگاه نیازی نداشته باشد چون نیازی به نوآوری و طراحی و ماشین‌سازی و در نهایت ارتقاء کیفیت و در نتیجه افزایش فروش ندارد. در این چرخه، طبیعی است که دانشگاه از دور خارج می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل تأکید کرد: طبق تعاریف جهانی و استانداردهای بین‌المللی، در بسیاری موارد اصولاً چیزی به نام صنعت در کشور وجود ندارد و آنچه دیده می‌شود کارخانه است.

وی یادآور شد: فرهنگ اقتصادی جامعه باید اصلاح شود به طوری که مصرف‌کننده به سمت خرید محصولات بی‌کیفیت نرود (گرچه این مهم تا حد بسیاری به قدرت خرید بستگی دارد). علاوه بر آن، اعطای پروانۀ ساخت و یا مجوز تولید نیز منوط به تزریق دانش و فناوری روز باشد و در این ضمن مسیر تسهیل بروکراسی، سیاست‌های تشویقی اعمال شود تا تولید از انحصار خارج شود. در این شرایط، حتی اگر واردات نیز متوقف شود، رقابت بین تولیدکنندگان داخلی وجود خواهد داشت.

آقاجانی دلاور تعریف نظام کاهش پله‌ای در میزان تعرفۀ کالاهای وارداتی را یکی دیگر از سیاست‌های رقابتی توصیف کرد و گفت: مادامی که صنعت خود را در رقابت با نمونه‌های باکیفیت و اقتصاد خود را در معرض شکست نبیند، به سمت دانشگاه نمی‌آید.

محقق برجستۀ مهندسی مکانیک در ادامه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان مأموریت‌گرا را گام بلندی در توسعۀ اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: این شرکت‌ها به شرطی که مشتری‌مدار باشند و بتوانند محصولاتی با کیفیت و با قیمت مناسب تولید کنند، علاوه بر اقتصاد کشور در اشتغال‌زایی پایدار نیز سهم بسزایی خواهند داشت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در پایان با اشاره به لزوم نظارت بر عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان و اعطای تسهیلات براساس میزان کارآیی آنها، خاطرنشان کرد: کیفیت بهتر و خدمات ارزان‌تر، دو رکن مهم محصولات دانش‌بنیان است که باید مورد تأکید فعالان این بخش قرار گیرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/11/25
کد : 75606
تعداد بازدید: 891