نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا افتتاح شد

نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا  با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از مسئولان در بندرعباس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا، با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و دانشگاه صنعتی امیر کبیر افتتاح شد، این مرکز در پردیس دانشگاه امیرکبیر بندرعباس به مساحت  هشتصد مترمربع و با ظرفیت تعداد 30 صنایع فناوری و صنایع دریایی قرارگرفته است.

مجتبی برجسته معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به مشخصات ان مرکز راه اندازی شده گفت: در حال حاضر تعداد 13 گروه در مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا مستقر بوده و در حوزه‌های مختلف ربات‌های زیرسطحی و قنات پیما، تجهیزات مختلف موتور و رانش، شناورهای مسافربری سفری مخصوص جزایر خلیج‌فارس، طراحی و ساخت سامانه اندازه‌گیری گشتاور برای موتورهای دیزل دریایی، طراحی و ساخت شناور تاکسی بوت،  مطالعه و امکان‌سنجی پوشش‌های هوشمند ضد خوردگی، تجهیزات پرورش ماهی و .... فعالیت می‌کنند.

وی بابیان اینکه در حوزه فناوری و صنایع دریایی از دستاوردهای دریایی حمایت می‌شود، افزود: این مرکز یک مرکز رشد تخصصی متمرکز در صنایع دریایی و مرکز رشد نسل سوم است که با همکاری ارگان‌های دریایی همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، شیلات، سازمان گسترش و نوسازی صنایع، گروه کارخانجات ایزوایکو و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل‌گرفته و فعالیت خواهد داشت.

برجسته گفت:  تاکنون بالغ‌بر سیصد میلیون تومان برای بازسازی این مکان هزینه شده و یک میلیارد تومان نیز برای حمایت از استارت آپ‌های دریایی در سال‌های آینده اختصاص داده‌شده است.

معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا بیان کرد:  تمامی صنایع تفریحی دریایی، شیلات، تجهیزات انواع شناورهای سنگین و سبک، انواع سازه‌های ساحلی و فراساحلی، انرژی‌های تجدید پذیر دریایی و تمامی مواردی که به اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان در صنایع دریایی مربوط می‌شود در مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا فعالیت دارند.

این مقام مسئول در این مرکز با اظهار امیدواری از اینکه در 5 سال آینده این مرکز بتواند قطب آکادمیک، صنعتی و علمی برای حمایت از استارت آپ‌های دریایی در منطقه، کشور و دنیا باشد، خاطرنشان ساخت: کشور با دارا بودن 6 هزار کیلومتر ساحل، ظرفیت عظیمی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دریایی دارد.

برجسته با اشاره به سرمایه‌گذاران بومی منطقه، گفت: سرمایه‌گذاران بومی  علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنایع دریایی در سال نخست فعالیت این مرکز نزدیک به 250 میلیون تومان برای حمایت از کسب‌وکارهای فناوری دریایی حمایت کردند.

معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا در پایان افزود: مذاکره با دانشگاه‌های دریایی همچون صنعت شریف، علم و صنعت، صنعتی مالک اشتر، خلیج‌فارس، علوم دریایی چابهار و تمامی پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های دریایی کشورهای هلند، نروژ و آلمان برنامه آینده این مرکز است و همکاری با دانشکده دریایی هلند وارد مرحله اجرایی شده است.

تاریخ انتشار : 1396/11/23
کد : 75590
تعداد بازدید: 1621