عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
ضرورت شناخت دانشجو از واقعیات جامعۀ بومی

دلپیشه با اشاره به ضرورت شناخت دانشجویان از واقعیات جامعۀ بومی و نیازها و چالش‌های آن، گفت: مسیر آموزش‌های دانشگاهی باید به شکلی باشد که در پایان، فردی مجرب با قابلیت عملیاتی به جامعه تحویل دهد.

علی دلپیشه؛ رئیس سابق دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم اشتغال دانش‌آموختگان در حوزه‌های تخصصی، گفت: آموزش‌های دانشگاهی باید به گونه‌ای باشند که فرد پس از اتمام درس توانایی حضور در اشتغال‌های تخصصی را داشته باشد.

وی با اشاره به ضرورت شناخت دانشجو از واقعیات جامعۀ بومی و نیازها و چالش‌های آن، افزود: مسیر آموزش‌های دانشگاهی باید به شکلی باشد که در پایان، فردی مجرب با قابلیت عملیاتی به جامعه تحویل دهد و اگر رشتۀ تحصیلی فرد تئوری‌محور است، دانشجو در زمان تحصیل با مهارت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی آشنا شود.

دلپیشه برگزاری دوره‌های کارآمورزی و کارورزی را یکی از عوامل موفقیت دانشجویان در بازار کار دانست و ادامه داد: دانشجویان رشته‌های مختلف باید در زمان تحصیل دوره‌های تخصصی مرتبط و متناسب با اشتغال تخصصی را طی کنند؛ این موضوع حتی در رشته‌هایی مانند مامایی و پرستاری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد تا فرد توانایی حضور در محیط درمانی را داشته باشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام با بیان اینکه حوزۀ پژوهش باید تقویت شود، تصریح کرد: خوشبختانه حوزۀ علوم‌پزشکی در سطوح بالا توانسته است محققان برجسته‌ای به کشور تربیت کند اما در سطوح پائین تحصیلی، سیستم به استعداد و آمادگی افراد برای حضور در بخش‌های پژوهشی توجه کافی نداشته است.

وی با تأکید بر لزوم توان‌افزایی در کارِ گروهی، یادآور شد: گرچه اشتغال در حوزه‌های درمانی در ظاهر نیازمند توانایی فردی بالا است اما نباید فراموش کرد درمان به تخصص‌های متنوعی نیاز دارد؛ به عبارت دیگر درمان مانند دو امدادی است که هر فرد باید بتواند در قالب یک تیم وظیفۀ خود را به خوبی عمل کند.

رئیس سابق دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام در ادامه با اشاره به اهمیت ماند نخبگانی، گفت: یکی از اقدامات مناسب برای توسعۀ همه‌جانبه استان‌ها، بومی‌گزینی و حفظ اجتماع نخبگانی در استان‌ها است. مهاجرت از شهرهای کوچک و مناطق دیگر به سمت کلانشهرها و کمبود نیروی‌انسانی متخصص و متعهد، یکی از عوامل توسعه‌نیافتن استان‌ها است. این موضوع در مناطق محروم از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

دلپیشه تأکید کرد: فعالیت نخبگان در محل تولد خود، هم عواطف و انگیزۀ آنان را برای خدمت‌رسانی افزایش می‌دهد و هم نیازهای منطقه را رفع می‌کند اما برای رسیدن به این نقطه، نظام اداری استان و تفکر حاکم بر آن باید پذیرای اجتماع نخبگان بومی باشد و زیرساخت‌های لازم را حتی در زمینه‌های تفریحی و رفاهی، برای فعالیت‌های آنان فراهم کند تا فرد به ماندن در چرخۀ خدمت‌رسانی راغب شود.

وی در پایان با اشاره به نقش مهم ارائۀ تسهیلات تشویقی در ماند نخبگانی، گفت: استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها می‌توانند با استفاده از منابع و داشته‌های سخت‌افزاری خود زمینۀ لازم را برای فعالیت نخبگانی فراهم کنند.

تاریخ انتشار : 1396/11/17
کد : 75564
تعداد بازدید: 1133