نخستین مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا افتتاح می‌شود

دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، اقدام به تأسیس مرکزی برای حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه صنایع دریایی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با بروز بحران‌های مالی در عرصه انواع تجارت‌های سنتی، امروزه قسمت اعظمی از گردش مالی در اقتصاد کشورهای پیشرفته جهان با تمرکز بر ارزش‌افزوده حاصل از تحقیقات مختلف حاصل می‌شود، به‌طورمعمول این مسیر توسط شهرک‌های تحقیقاتی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری مدیریت می‌شود.

مجتبی برجسته معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی کشور در حوزه صنایع دریایی و عدم توجه جدی به این عرصه و همچنین نو بودن این عرصه اقتصادی برای ایجاد استارت آپ‌های مختلف گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به‌عنوان طلایه‌دار علوم مهندسی در ایران و همچنین تأسیس اولین دانشکده دریایی در کشور، تصمیم به تأسیس مرکزی برای حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه صنایع دریایی کرد، این مرکز که بانام مرکز نوآوری دریایی امیرکبیر شناخته می‌شود، تلاشی برای دستیابی به نسل سوم مراکز رشد در حوزه صنایع دریایی است.

وی افزود: با توجه به نوع فعالیت این مرکز و لزوم نزدیکی این مراکز به بازارهای هدف، تصمیم گرفته شد که این مرکز در بزرگ‌ترین بازار صنایع دریایی کشور و در یک مرکز آکادمیک تأسیس گردد. بدین ترتیب این مرکز در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأسیس شد. برای این منظور دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت‌های مالی و صنعتی فراوانی اختصاص داده است. با توجه به اهمیت موضوع، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین دیگر ارگان‌های دریایی کشور حمایت‌های بسیار ارزشمندی از تأسیس این مرکز نموده‌اند.

برجسته گفت: برای افزایش حداکثری تأثیر این مرکز در سطح منطقه، مذاکرات مختلفی با تمامی صنایع دریایی منطقه‌ای شامل صنایع کشتی‌سازی، صنایع شیلات، مناطق آزاد تجاری قشم و کیش، سازمان بنادر و دریانوردی، تاسیسات دریایی و … مذاکرات مختلفی صورت گرفته است. همچنین گفتگوهای متعددی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی علاقه‌مند به فعالیت در عرصه دریایی نیز به‌منظور جذب سرمایه‌ اولیه صورت گرفته است که برخی از آن‌ها نیز به نتیجه رسیده است.

معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به چشم‌انداز این مرکز در سالهای آتی و تبدیل آن به قطب حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه دریایی در کشور ادامه داد: علاوه بر گفتگو با دانشگاه‌های دریایی کشور، هم‌اکنون مذاکرات بین‌المللی بسیار خوبی برای همکاری‌های بین‌المللی بین این مرکز و دانشگاه‌های برتر دریایی دنیا صورت گرفته است که برخی از آن‌ها وارد برنامه اجرایی نیز شده‌اند.

وی افزود: در فاز اول توسعه‌ای این مرکز، 8 تیم در حوزه پیش رشد، 10 تیم در سطح رشد و 3 تیم فناوری می‌توانند در این مرکز مستقر شوند. حوزه فعالیت این گروه‌ها در عرصه‌های مختلفی همچون صنایع دریایی تفریحی، تجاری، طراحی و ساخت تجهیزات شناورها، ساخت تجهیزات نوین صنایع شیلات و شناورهای خدماتی کوچک است. برخلاف تصور قبلی، هم‌اکنون تمام ظرفیت این مرکز تکمیل و عضویت متقاضیان جدید به‌صورت غیرمستقر است. با توجه به ایجاد امکان استفاده تیم‌های مستقر در کل کشور از امکانات و حمایت‌های این مرکز، قابلیت عضویت مجازی تیم‌ها نیز در این مرکز بر اساس آیین‌نامه ارزیابی مشخصی نیز فراهم شده است.

لازم به ذکر است این مرکز با حضور مدیران صنایع دریایی کشور، مدیران ارشد استانی و صاحبان استارت‌آپ‌های دریایی به‌صورت رسمی در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح خواهد شد.

تاریخ انتشار : 1396/11/16
کد : 75557
تعداد بازدید: 776