با هدف تزریق توان نخبگانی به مسائل اولویت‌دار کشور/
دومین دورۀ هسته‌های نخبگانی برگزار می‌شود

بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی و مشارکت دانشجویان مستعد برتر، «طرح شهید احمدی روشن» را اجرا می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی و مشارکت دانشجویان مستعد برتر، در نظر دارد با اجرای «طرح شهید احمدی روشن» گام دیگری در جهت شناسایی و حل مسائل واقعی کشور بردارد.

در این طرح که با همکاری بنیاد نخبگان استان تهران اجرا می‌شود؛ استادان خبره دانشگاهی و متخصصان‌برتر صنعت، با شناسایی مسائل و مشکلات اصلی کشور، هسته‌های نخبگانی مسأله‌محور را با مشارکت دانشجویان برگزیده تشکیل داده و به صورت علمی و تخصصی در قالب طرحی مشخص و در بازۀ زمانی معین به حل آنها می‌پردازند.

 استفاده از توانمندی‌های دانشجویان مستعد در جهت حل مشکلات جامعه؛ هدایت دانشجویان مستعد برای شناسایی مسائل راهبردی کشور؛ ایجاد شبکه دانشجویان مستعد و خبرگان دانشگاهی و صنعتی؛ افزایش اعتماد دستگاه‌های اجرائی، مراکز علمی و بخش خصوصی به برگزیدگان و افزایش مهارت‌های اجتماعی و روحیه خودباوری دانشجویان، از مهمترین اهداف این طرح است.

در اولین دورۀ طرح شهید احمدی روشن، هفت  هستۀ نخبگانی شکل گرفت و به حل برخی مسائل مهم کشور پرداختند. در فراخوان اول این دوره نیز گوشه‌ای از نیازمندی‌های مهم کشور در قالب چند مسأله مشخص ارائه شد و جمعی از خبرگان صنعتی و دانشگاهی مسئولیت راهبری حل آنها را برعهده گرفته‌اند.

مستعدین برگزیدۀ جوایز تحصیلی، بنا به علاقه و رشته تحصیلی خود می‌توانند در یکی از این موضوعات ثبت‌نام و پس از بررسی و تأیید توانایی‌های آنان در هسته علمی حل مسئله شرکت کنند.

دریافت اعتبار فن‌یاری در تمام دوره اجرای طرح؛ استفاده از دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی؛ استفاده از اعتبار هسته پژوهشی زیر نظر مسئول هسته؛ دریافت امتیاز فعالیت‌های نخبگانی بر اساس نظر مسئول هسته؛ استقرار در فضای هم‌افزا در کنار هسته‌های دیگر؛ استفاده از شبکه آزمایشگاه‌های راهبردی و همچنین شرکت در اردوهای علمی و فرهنگی، از مهمترین تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان به مشمولان این طرح است.

دانشجویان مستعد دانشگاه‌های استان تهران که مشمول جایزه‌های تحصیلی سال 96-97 بنیاد ملی نخبگان در رشته‌های تحصیلی علوم‌پایه، فنی‌مهندسی، پزشکی و علوم‌انسانی شده‌اند، می‌توانند برای مشارکت در این طرح‌ها تا تاریخ 20 بهمن‌ماه به سامانۀ بنیاد نخبگان استان تهران مراجعه کنند.

 

تاریخ انتشار : 1396/11/15
کد : 75552
تعداد بازدید: 1430