سه شنبه 29 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

توسعه پیل‌ سوختی با استک فلزی توسط محققان کشور

توسعه پیل‌های سوختی با استک فلزی یکی از زمینه‌های نوین توسعه فناوری در سطح دنیا بوده و اکثر شرکت‌های فعال در زمینه پیل سوختی بر روی توسعه و تجاریسازی این نوع پیل سوختی به دلیل مزایای آن فعال هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ طراحی و ساخت یک سامانه پیل سوختی پلیمری 5 کیلووات فشرده توسط محققان پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در حال انجام است. اهمیت انجام این پروژه از آن جهت است که دستاوردهایی همچون دستیابی به فناوری طراحی و ساخت استک مجهز به صفحات دو قطبی فلزی و پیل سوختی 5 کیلووات با صفحات فلزی را به همراه دارد. زیرا توده پیل سامانه های پیل سوختی که تا کنون در کشور توسعه یافته اند از نوع گرافیتی یا پلیمرهای هادی بوده است که حجم، وزن و هزینه تمام شده سامانه را افزایش می دهد.

در این طرح که مراحل پایانی را طی می کند برای نخستین بار در کشور یک استک فلزی فشرده با موفقیت طراحی و ساخته شده می شود. اصولا طراحی و ساخت استک های پیل سوختی مجهز به صفحات دو قطبی دارای پیچیدگی های فنی بسیار زیادی است. توسعه پیل های سوختی با استک فلزی یکی از زمینه های نوین توسعه فناوری در سطح دنیا بوده و اکثر شرکت های فعال در زمینه پیل سوختی بر روی توسعه و تجاریسازی این نوع پیل سوختی به دلیل مزایای آن فعال هستند. استک پیل سوختی در این طرح نسبت به نمونه های توسعه یافته موجود دارای مشخصات بالاتری است.

تاریخ انتشار : 1396/11/15
کد : 75550
تعداد بازدید: 566

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601