سه شنبه 7 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در نشست كارگروه صنايع‌دستي بنياد نخبگان استان چهارمحال‌و‌بختياري مطرح شد:
توسعۀ صنایع‌دستی نیازمند خلاقیت و حفظ اصالت است

هشتمين نشست كارگروه صنايع‌دستي بنياد نخبگان استان چهارمحال‌و‌بختياري برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ هشتمين جلسۀ كارگروه تخصصي صنايع‌دستي بنياد نخبگان استان چهارمحال‌و‌بختياري در راستای بررسي حل مشكلات و چالش‌هاي توليدات و صادارات محصولات صنايع‌دستي استان، برگزار شد.

در ابتداي این نشست، حنيف رحيمي؛ رييس این كارگروه به برخي از مشكلات این حوزه در چهارمحال‌وبختیاری در عرصه‌های مختلف توليد، بازاريابي و فروش، كيفيت و حفظ اصالت اشاره کرد و گفت: علي‌رغم وجود پتانسيل‌هاي بالقوه صنايع‌دستي در استان، توسعه و پيشرفت آن مغفول مانده و فعاليت‌هاي اقتصادی و كسب‌وكار آن به مرحلۀ سوددهی نرسیده است.

وی افزود: صنايع‌دستي متنوع و ارزنده اين استان سا‌ل‌ها يكي از اركان اصلي اشتغال و چرخۀ توليد بود اما به‌واسطۀ بي‌توجهي به نقش آن در شكوفايي اقتصاد، بسيار كم‌رنگ شده است.

رحيمي تصریح کرد: يكي از مشكلات صنايع‌دستي استان، نبود نيروي كار متخصص و جوانان است که این موضوع ریشۀ فرهنگی دارد و باید با ایجاد روحیۀ کارآفرینی در بین جوانان، آنان را به این سمت هدایت کرد؛ البته ایجاد بستر مناسب و زیرساخت‌های لازم نیز نباید مورد غفلت واقع شود.

در ادامه، مهرداد رييسي؛ معاون سازمان ميراث فرهنگي چهارمحال‌وبختیاری نیز به نقش پژوهش و تحقيق در تحول و پيشرفت صنايع‌دستي اشاره کرد و یادآور شد: توسعۀ فضاي كسب‌و‌كار صنايع‌دستي استان نيازمند همفكري اساتيد و دانشجويان متخصص اين حوزه است.

لازم به ذکر است، در بخش دیگری از این نشست، اعضای کارگروه تخصصی هر یک نظرات خود را پیرامون مباحث مطرح‌شده عنوان کردند که از آن میان می‌توان به «بالا بودن هزينۀ مواد اوليه»، «عدم‌تخصیص تسهيلات براي توليد»، «عدم وجود مرغوبيت مواد اوليه توليد»، «نبود بيمه و فروش و درآمد مناسب براي توليدكنندگان»، «عدم‌تنوع در طراحي و توليد مناسب در بازار هدف با حفظ اصالت»، «عدم‌وجود مراكز آموزشي جهت تقويت همه‌جانبه توليدات و نظارت»، «نبود گروه تحقيقاتي  و پژوهشي در خصوص افكارسنجي مصرف كنندگان داخلي و خارجي»، «لزوم بازاريابي و صادارات» اشاره کرد.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/11/11
کد : 75529
تعداد بازدید: 896

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601